Zavrieť

Porady

Ocenenie firmy – ako určiť hodnotu spoločnosti na predaj?

Dobrý deň, mam investora, ktorý by mal záujem kúpiť moju firmu – výroba spracovanie kovov. Tržby cca 900 tis. Eur a zisk 50 tis. Eur. Neviete koľko by som si za ňu mohol pýtať, prípadne ako si sám oceniť firmu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ohodnotenie firmy je veľmi komplexná a komplikovaná problematika, lepšie by bolo osloviť niekoho, kto má s tým dostatočné skúsenosti.

    Ak chceš len orientačný odhad hodnoty firmy tak skús napr. túto kalkulačku:

    http://www.ocenovanie-firiem.sk/?page_id=81

    jeden zo spôsobov pre ocenenie spoločnosti máš v tomto článku na konci:

    http://www.forbes.cz/ceny-firem-leti...e-je-neprodat/

    Ide o ocenenie firmy porovnávacou metódou resp. metódou násobkov.

    Ďalšou metódou je výnosová metóda (podnikateľská metóda). Jej zjednodušenou podstatou je, že firma má takú hodnotu, koľko zarobí pre svojho majiteľa v budúcnosti. Táto metóda ocenenia je však naozaj náročná na know-how a skúsenosti. Je potrebné predložiť finančný plán, vypočítať voľný cash-flow a diskontnú sadzbu.

    Treťou metódou je majetková metóda, ktorá však nie je úplne relevantná pre fúzie a akvizície, pretože hodnota spoločnosti nezodpovedá vždy hodnote majetku a neberie do úvahy know how, ľudský kapitál, postavenie na trhu, vybudované zákaznícke vzťahy a pod.

    Pre všetky metódy však platí, že je lepšie keď ich urobí niekto, kto tomu rozumie.
    Naposledy upravil uverovyanalytik : 13.11.17 at 07:18

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Sú rôzne metódy oceňovania.

    Najčastejšia metóda je založená na násobku ročných ziskov po zdanení na základe harmonizovanej preloženej časovej krivky.

    Ocenenie firmy – ako určiť hodnotu spoločnosti na predaj?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.