Zavrieť

Porady

Prenájom podkrovia domu - povinnosti prenajímateľa

Ahoj,
potreboval by som poradiť ohľadne prenajímania časti domu - nejdená sa o samostatnú jednotku ale o podkrovie v rd, kde prízemie obýva majiteľ - dôchodca, bez príjmu.

Nájomca chce podnájom z dôvodu využitia príspevku mobility za prácou http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...page_id=572524

Cieľom je získať príspevok na mobilitu za prácou a nekomplikovať do daňovým priznaním ani inými papierovačkami.

Niečo som sa dočítal, ale rád by som si to overil:
  1. pridelenie dič prenajímateľovi: ak prenajímateľ v minulosti podnikal ako szčo, živnosť má už niekoľko rokov zrušenú, ale má k nej pridelené dič - musí sa znovu registrovať, alebo mu toto dič stačí?
  2. predkladá sa daňovému úradu, alebo inej inštitúcii nájomná zmluva, ktorú má uzatvorenú s nájomcom? (okrem upsvar kde bude nájomca žiadať o príspevok)
  3. ak následne po uplynutí 6 mesiacov zmluvu vypovedajú, zrušia prechodný pobyt a prenajímateľ ponechá nájomcu bývať "na čierno" s tým, že tam nebýva, ale len občasne prespáva, má daňový úrad, alebo iná inštitúcia právo toto skontrolovať? prípadne aké problémy s tým môžu nastať? Prenajímateľ a nájomca je skoro rodina a preto je oficiálna zmluva po skončení 6 mesačnej lehoty zbytočná.
  4. ak bude nájom vo výške 315 eur mesačne, za 6 mesiacov je to 1890 eur čo je menej ako 1901,67 - hranica na podanie daňového priznania - musí ho podávať?


Ďakujem.
vicktor Rano v rozhlase: musi byt aspon 3 mesiace nezamestnany evidovany na Urade prace, najst si zamestnanie aspon 70 km daleko a zmenit trvaly pobyt.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Prenájom podkrovia domu - povinnosti prenajímateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.