Zavrieť

Porady

zmeny v náhrade príjmu

Ahojte poraďáci,
neviete, aké zmeny v náhrade príjmu pri PN priniesol zákon 310/2006 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dakoz
    Ahojte poraďáci,
    neviete, aké zmeny v náhrade príjmu pri PN priniesol zákon 310/2006 ?
    Sú to skôr kozmetické zmeny. Nič podstatné.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

    Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

    (Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Jozef Mihál
    Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

    Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

    (Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).
    p. Mihál a čo poviete na tú ochrannú lehotu dôchodcov?
    Platí pre nich ochranná lehota alebo nie? Niekde sme to tu preberali a zo zákona nám skôr vyplýva, že u nich nie je ochranná lehota ale v národnom poistení boli príklady, v ktorých sa uvádza, že majú ešte nárok na nemocenské v ochrannej lehote.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Jozef Mihál
    Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

    Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

    (Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).
    Neviem sa dopátrať v zákone, či to platí aj pre poberateľov výsluhového dôchodku.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Marína
    Neviem sa dopátrať v zákone, či to platí aj pre poberateľov výsluhového dôchodku.
    Keďže tam nie sú uvedení, výsluhoví dôchodcovia platia všetky odvody tak, ako ostatní zamestnanci. Akurát nemajú nárok na celú základnú nezdaniteľnú časť, len na rozdiel medzi dôchodkom a NČ pri ročnom zúčtovaní.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ďakujem Zitka. Myslela som si, že to bude tak, len som sa obávala, že to len ja nikde v texte nevidím a zdalo sa mi čudné, že ich vynechali.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    jankasm
    p. Mihál a čo poviete na tú ochrannú lehotu dôchodcov?
    Platí pre nich ochranná lehota alebo nie? Niekde sme to tu preberali a zo zákona nám skôr vyplýva, že u nich nie je ochranná lehota ale v národnom poistení boli príklady, v ktorých sa uvádza, že majú ešte nárok na nemocenské v ochrannej lehote.
    Ak dôchodca nastúpi na PN v ochrannej lehote, pričom ochranná lehota začala pred 1.8.2006, má nárok na nemocenské.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Fany
    A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?
    PN - nemocenské mu bude platiť SP. A pravdepobne by si mala poslať do SP potvrdenie pre účely výpočtu nemocenského, či ako sa to volá.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Fany
    A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?
    Ak ukončil PP k 27.7. a PN má začiatok 3.8. dávky má platiť ÚP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.