Zavrieť

Porady

Môžu na základe len ústnej dohody znížiť pracovný čas na 10 hodín týždenne ?

Pracuje na rovnakom pracovisku 19 rokov. V roku 2010 mu priznali polovičný invalidný dôchodok a odvtedy má zmenu pracovnej zmluvy o skrátení pracovného času na 18,75 hodín týždenne. Pred pár týždňami mu zamestnávateľ verbálne oznámil , že zobral zamstnanca na jeho pracovnú pozíciu na zmluvu v skrátenom pracovnom čase, ktorý nie je invalidný dôchodca. Jemu znížil pracovný úväzok - iba ústne - na 10 hodín týždenne. Ubezpečil ho, že ho neprepustí, ale čo nie je zafixované na papieri, nemusí byť pravda.
3 komentárov     zbaliť
Mila123 nie !!!!!
petrekrozi Podľa mňa musí zamestnanec žiadať písomne skrátenie pracovného času na 10 hodín. Vznikol totiž rozdiel medzi pracovným časom podľa polovičného úväzku 18,75 h a vykázaným pracovným časom 10 h. Môže takto vznikať absencia.
Mila123 zamestnanec nemusí žiadať, je predsa v záujme ZĽ aby mal podpísanú dohodu o zmene....
a ZC chodí do práce ako má rozpis zmien.....
teda A by nemali byť, možno iba chýbajúce hodiny (tie sa dajú predsa opracovať neskôr)
ak by som podpisovala dodatok k PZ k môjmu podpisu by som uviedla aj dátum podpisu.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie, nemôže. Týždenný fond pracovného času je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy, ktorú je možné meniť len obojstranne podpísanou Dohodou o zmene pracovnej zmluvy.

    Môžu na základe len ústnej dohody znížiť pracovný čas na 10 hodín týždenne ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.