Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľností

V roku 2016 sme s manželkou kúpili troj izbový byt. V roku 2017, po rozvode sa byt predal a kúpili sa dva menšie. Byt sa predal za menej, ako bola jeho kúpna cena. Chcel by som sa opýtať. Treba mi odovzdať daňové priznanie z predaja? Počítajú sa peniaze z predaja ako príjem, keď predaj a kúpa bytov prebehla za menej ako 30 dní? Čo budem musieť uhradiť, z toho príjmu? Za odpovede veľmi pekne ďakujem.

Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede, potešili ste ma. Pekný večer prajem.
Naposledy upravil vlado 33 : 05.01.18 at 14:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    áno, príjem z predaja nehnuteľnosti nie je v tomto prípade oslobodeny a ste povinný podať daňové priznanie typ B, ak som správne pochopila, kúpna cena bola vyššia ako predajna , daňová povinnosť bude 0,00 Eur.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlado 33 Predajná cena bytu bola nižšia ako kúpna. Jedná sa o spoločný byt. Preto píšem, že som sa radil z daňovníkmi a každý dal inú odpoveď. A nejaké poistenie typu... sociálne, dôchodkové, zdravotné platiť nemusím?
    vicktor Len to co aj doteraz, ved prijem zo "kseftovania s bytom" nie je ziaden, takze tie dodatocne poistne sumy sa rataju prislusnym koeficientom z nuly.
    Mila123 OMG, akí daňovníci? amatéri, alebo JPP (daňovníci sú všetci, aj ja i ty, ) ......
    Sarlotka má pravdu, príjem z predaja je príjem z predaja nehnuteľnosti a výdavkom je kúpna cena predmetnej nehnuteľnosti.....pritom si vyrobíš stratu, t.j. výdavok môže byť iba do sumy uvedenej na príjme, daňový základ je nula.....
    nnie je čo riešiť, podať DP , predpokladám, že sa s ex dohodnete, že idete 50:50, t.j. každý jeden z Vás polovicu priznáva,.....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Daňové priznanie z predaja bytu sa nerobí - ale robí sa DP z príjmu - zo všetkých zdaniteľných príjmov (aj zo zamestnania-§5, aj iné príjmy - napr z §6, aj z§ 8 ).
    Ak si byt predal za menej, ako si ho kúpil v roku v roku 2016 - v takom prípade výjde čiastkový základ dane pri § 8 - nula . (a platí to aj pre tvoju ex)
    A to, že ste kúpili ďalšie byty a ich cena - tak to je zaujímavé len do budúcna - v prípade, že tie byty budete predávať .

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Neporovnavaj predaj spolocneho bytu s kupou 2 novych, ale kupnu a predajnu cenu spolocneho bytu. Ak kupna > predajna, nic nedoplacate, ale podas danove priznanie "pre informaciu".
    Inak nejedna sa o dan z predaja nehnutelnosti (davno zrusena), ale o dan z prijmu (z kadecoho, aj predaja nehnutelnosti).
    Naposledy upravil vicktor : 05.01.18 at 13:42
    Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, či musíme podať daňové priznanie z predaja domu. Dom bol predaný v r. 2017, manžel a dvaja bratia ten dom zdedili po smrti oboch rodičov v r. 2013.Čítala som, že keď je nehnuteľnosť zdedená v priamom rade, a rodiči vlastnili ten nehnuteľnosť viac ako päť rokov, netreba z predaja platiť daň. Dobre som to pochopila?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft
    Otázky sa do existujúcej otázky NEKLADÚ! Preštuduj si najskôr toto:
    http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
    a založ si novú otázku. Najskôr ale prehľadaj fórum, pretože je tu mnoho otázok podobného zamerania a aj odpovede na to.
    Mária27 Dobre si to pochopila.
    Tweety Predaj je od dane oslobodený.
    vicktor Ja sa nazdavam ze "rodici" nemuseli vlastnit viac ako 5 rokov, ale sucet rodicia +dedicia >= 5 rokov.
      zbaliť

    Daň z predaja nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.