Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a nezdaniteľná časť

Zarátava sa do príjmu aj starobný dôchodok priznaný z ČR ? Ide mi o uplatnenie NČZD v DP.
veronikasad Do príjmu, alebo do sumy celkového vyplateného SD?
marcelaStanakova Celý rok 2017 poberal SD z ČR a tu na Slovensku mal priznaný dôchodok od 1.7.2017. Myslím, že tento rok sa mu dôchodok zo Slovenska nepočíta, ale ten z ČR nie som si istá, či ide do DP do príjmu alebo nie. Nakoľko by mu to značne ovplyvnilo čiastku NČZD.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Ak si ku 1.1.2017 SD nárok na NČZD nemáš. Môžeš si uplatniť 1/2 z NČZD ak Tvoj HRUBÝ PRÍJEM bol do tejto výšky (1 901,67 €) uplatníš § 46 ZDP. Pre vlastný príjem manžela/manželky najskôr musíš posúdiť, či spĺňa nárok na NČZD podľa § 11 ods. 4 písm. a) ZDP. Tak ako píše ivka70 starobný dôchodok každý.
    marcelaStanakova Ešte mám otázku tento starobný dôchdca má manželku ktorá poberá invalidný dôchodok , može si na ňu uplatniť NČZD ?
    Tweety 1/2 NČZD?
    marcelaStanakova Ja som našla tento odkaz FS
    https://podpora.financnasprava.sk/96...ahrani%C4%8Dia
    Tak teraz skutočne neviem
    Tweety To je o inom, porovnávaš dve veci. Dôchodok nie je zdaniteľným príjmom, nepodávame z neho DP ale je to príjem pre uplatnenie NČZD.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zakon hovori o ročnej sume vyplateného dôchodku v roku 2017, nehovori o tom, z ktorej krajiny. Podla mna zaratava sa aj dochodok z CR.

    Starobný dôchodca a nezdaniteľná časť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.