Zavrieť

Porady

Občan a DPH

Len na overenie:

FO-nepodnikatel, cize "obycajny smrtelnik" si chce v Polsku kupit tovar - okna, nabytok... Zaplati celkovu cenu aj s polskou DPH?

Pekny den vsetkym!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Áno, keďže nie je zdaniteľnou osobou, môže nakúpiť tam tovar v ľubovoľnej výške (ak je to na osobnú spotrebu).

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Mám v tom trocha zmätok, takže kto s tým pracujete a máte skúsenosti, skúste ma dať do obrazu:

    1. zamestnanec s.r.o. (platcu DPH) nakupi pre firmu tovar v EU, FA bude vystavena bez DPH, v SR si ju samozdanime a dan uplatnime aj na vystupe, takze vysl.efekt = 0
    2. zamestnanec s.r.o. (platcu DPH) nakupi zaroven pre seba tovar v EU, FA mu bude vystavena s DPH danej krajiny ???
    3. FO-zivnostnik (platca DPH) - to iste ako bod 1
    4. FO-zivnostnik (neplatca DPH), nakupi v EU tovar za menej ako 420.000,- za rok, nemusi sa registrovat, FA bude vystavena bez DPH, v SR si ju samozdani, zaplati dan, ale nema narok na odpocet ???

    Vdaka za objasnenie!

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    K bodu 4. sa radšej nevyjadrím, ale prvé 3 platia. K bodu 2. FA bude naozaj vystavená s DPH danej krajiny.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Môj názor je taký, čo sa týka 4. bodu, že aj v tomto prípade, ak nakupujeme v štátoch EU a som neplatca, tak nám vystavia FA s DPH.Ale, poprosím, aby to niekto potvrdil.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Môj názor k bodu 4. Keď je FO neplatcom DPH, ako môže odvádzať daň, keď nie je registrovaná na DÚ?

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Môj názor bodu 4. Dodávateľ z iného čl. štátu fakturuje bez DPH len tomu, kto mu nahlási svoje IČ DPH pridelené na Slovensku. Neplátca IČ DPH nemá, takže dodávateľ fakturuje s daňou platnou v jeho krajine.
    Naposledy upravil Marta L : 19.11.04 at 08:42 Dôvod: omyl

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Takže takto:
    1. Obyčajný smrteľník FO keď nakupuje v zahraničí bez ohľadu na výšku vždy platí DPH tej krajiny kde nakupuje (jedinou výnimkou sú nové autá, diplomati a pod.)
    2. Ak nakupuje FO živnostník alebo PO do 420.000,- platí DPH tej krajiny kde nakupuje, t.z. v Poľsku poľskú DPH, v Nemecku nemeckú DPH.
    3. Platiteľovi dane vystavia faktúru bez dane. Pokiaľ je registrovaný podľa § 4, tak to samozdaní a rovno uplatní odpočet. Pokiaľ je registrovaný podľa § 7 iba si to samozdaní a nemá nárok na odpočet.
    Myslím, že som obsiahol všetky možnosti. Ak nie, kľudne sa pýtajte ďalej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.