Zavrieť

Porady

Možno požiadať o zníženie zmluvnej pokuty pri porušení zmluvy na IČO s "oranžovým" telefónnym operátorom?

V zmluve uzatvorenej v marci 2016 je uvedená zmluvná pokuta pevnou sumou. Do konca 24-mesačnej viazanosti ostávali už len 2 mesiace. Mám záujem zaplatiť zmluvnú pokutu za porušenie povinnosti, avšak nie v celej sume, ale v primeranej výške vzhľadom k obdobiu nedodržania viazanosti. Ďakujem krásne za každú cennú radu a skúsenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1 Požiadať môžeš vždy. Ale oni ti môžu a nemusia vyhovieť.

    2. Ak ti nevyhovejú, je možné jej zníženie formou moderačnej žaloby. V tej je v tamom prípade v akom si ty, značná šanca uspieť. Nakoľko tým, že zmluvná pokuta je paušalizovaný nárok na náhradu škody, táto nesmie byť v zjavnom nepomere k hodnote zabezpečovaného záväzku.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Natty Ďakujem pekne za odpoveď. Ak mojej žiadosti nevyhovejú, čo ďalej? Mám v pláne im uhradiť primerane zníženú zmluvnú pokutu, v opačnom prípade ju neuhradím vôbec. Čo môžem potom očakávať? Sú za neuhradenie zmluvnej pokuty aj nejaké iné postihy (napr. úrok z omeškania z nezaplatenia zmluvnej pokuty)? Takže ak tomu dobre rozumiem, v prípade, ak by to dali na súd, mám veľkú šancu, že mi súd zmluvnú pokutu zníži? A čo trovy konania?
    profesional Uhradiť len pomernú časť pokuty a to tak, že uhradíte toľko, koľko by ste im uhradili normálne za služby za tie zvyšné 2 mesiace. Zároveň treba napísať list, že pokuta bola uhrade á v rozsahu tak, aby zodpovedala právu.
    Následne nič, čakať. Ak by to dali na súd, tak protinávrhom žiadať súd o moderáciu.
    Natty Nie celkom tomu rozumiem, prečo uhradiť vo výške služieb za zvyšné 2 mesiace? Je rozdiel, či uhradím alikvótnu časť zmluvnej pokuty z ceny mobilného telefónu prislúchajúcu dvom mesiacom a či im uhradím za 2 mesiace služieb (čo je o dosť viac). Všetky služby boli doteraz riadne uhradené, dokonca k posledne vystavenej faktúre už došiel aj dobropis. Na zaplatenie zmluvnej pokuty sme zatiaľ neboli vyzvaní, keďže to stále riešime, lebo aj keď po lehote uvedenej v žiadosti o prenos čísla, ale ešte v čase, kedy manžel bol ich zákazníkom, prejavil dodatočný nesúhlas s prenosom čísla. Nakoniec k nemu aj tak došlo, už sa údajne nedalo nič robiť... Ponúkli nám storno zmluvnej pokuty, ak sa s preneseným číslom vrátime k nim. To by ale situáciu neriešilo, nakoľko aj z novej zmluvy plynie zmluvná pokuta, ktorá je dokonca ešte vyššia. Odporúčaš počkať na výzvu na úhradu zmluvnej pokuty alebo už konať aj bez nej? A teda na akom právnom základe im uhradiť prislúchajúcu sumu?
      zbaliť

    Možno požiadať o zníženie zmluvnej pokuty pri porušení zmluvy na IČO s "oranžovým" telefónnym operátorom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.