Zavrieť

Porady

Ako sa vypočíta podiel (zlomok) pri darovaní časti pozemku?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom darovania pozemku. Som podielovou spoluvst. pozemku. Vlastním 1/3 pozemku t.j. 3245m z celkovej výmery 9735 m. Môj podiel by som chcela rozdeliť na 5 častí po 649 m a to nasledovne: 649 m by som si chcela nechať a zvyšné darovať mojim 4 deťom, každému po 649 m. Ako vypočítam ich podiel na pozemku (myslím ten zlomok)?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor ...a este deleno 5
    Dáša_ no, len potom to už neoprzdelí medzi 4 deti a seba
    vicktor ???
    mama plus 4 deti = 5 osob = 5 parciel, takze som pridal "deleno 5"
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ty si chces nechat 649/9735 pozemku.
    Detom chces rozdelit na 4 casti 2596/9735 pozemku,
    jedna "detska" cast bude teda 1/4 z tohto cisla, co je opat 649/9735 celeho pozemku.

    Ak tu tvoju 1/3 vlastnictva pozemku rozdelis na 5 casti, kazda cast bude 649/9735 castou vlastnictva celeho pozemku.
    649/9735 = 1/15, kazdy teda bude nakoniec vlastnit 1/15 pozemku.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    yanka63 Ďakujem pekne za odpoveď.
    bettylou len aby bol homogénny, aby sa nevadili, že jeden má ornicu, druhý skaly alebo jarok...
    vicktor jeden pri ceste, druhy daleko, treti pod elektrickym vedenim, stvrty 20x32,5 m, piaty trojuholnik alebo dlhy sliz...
    Dáša_ veď si vylosujú
    yanka63 Celý pozemok je orná pôda. Pozemky budú mať ideálne tvary aj po vytvorení súkromnej cesty a samozrejme, prvý bude pri hlavnej ceste a posledný bude tvar trojuholník ale tak čo sa dá robiť.
    ivka70 oni si delia len podiel na celkovom pozemku, keby chceli pozemok rozdelit fyzicky, to je zasa o inom, ak ide o ornu podu, ta sa ani nemoze dronit na take male casti ako budu podiely ....
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Tu svoju tretinu mas ohradenu, vytycenu, uznanu dalsim(i) vlastnikmi?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    yanka63 Takže takto:jedná sa o parcelu E (viem, že po zameraní nemusí sedieť výmera čo je uvedená na E so skutočnosťou), chcela som darovať parcelu E, nie je vytýčena, nie je ohradená, len kus pozemku len tak leží a nikomu so spoluvlastníkov sa nechce nič okolo toho vybavovať.
    Môj plán bol nasledovný:darujem časť svojho podielu, keď to bude aj na deti, dohodneme sa s ostatnými spoluvlastníkmi na vytvorení GP a na dohode o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Či nám nesprávny postup?
    misoft Môže byť . Ako spoluvlastníčka môžeš svoj podiel darovať bez toho, aby si oboznamovala iných spoluvlastníkov (iné by to bolo pri predaji - mali by predkupné právo, musela by si im najskôr ponúkať). A potom deti (alebo ty, ako ich zástupca) si dáte so spoluvlastníkmi vytvoriť geodetický plán, potom buď dohodou, alebo prostredníctvom súdu zrušiť podielové vlastníctvo a vyčleniť svoj kus pozemku.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast2-hlava2
    §141, §142
    ivka70 len mozno vyjednavaciu poziciu ako 1/3 vlastnik mas lepsiu ako 5 vlastnikov dokopy, ked kazdy jeden je mensinovy. Skus si ale najskor zistit ,ci sa vobec da ta poda rozdelit ....
    vicktor Zatial dobra predstava, ale v urcitej faze "pokroku" lahostajni spoluvlastnice resp. ich deti zacnu mat zaujem a mozu robit prieky. Ved aj oni budu chciet ziskat pekne parcely a nie ze vy vyzobete hrozienka a im nechate nepodarky.
    Snad by bolo dobre spisat zmluvy hned na zaciatku kym nemaju zaujem. Az vsetko vybavis, zasvietia im oci.
    yanka63 Ďakujem za upresnenie s tou ornou pôdou. Nepôjde to asi deliť. Vlastníci pozemkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti to majú pekne podelené na 500 m pozemky, ale to je trvalý trávnatý porast. Viktor má pravdu, že by bolo lepšie na začiatku spísať zmluvy. Takže zmena postupu: najskôr dohoda o zrušení a vyporiadaní podiel.spoluvl. a GP, potom keď bude tá 1/3 na samostatnej parcele tak preklasifikovať ornú pôdu na nejaký iný druh pozemku (teda ak sa to dá) a potom rozdeliť znova ten môj pozemok na 5 časti. Chápem tomu správne? Myslela som, že to bude jednoduchšie a že si sama napíšem niektoré zmluvy, ale ako vidím, budem musieť vyhľadať kompetentnú osobu, aby som niečo nepokazila. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady!
    vicktor ... potom preklasifikovat...
    Cize chcete stavat? Pocita s tym uzemny plan ci uz teraz alebo raz niekedy? Aby ste sa predcasne netesili.
    Rozdelit ale mozete aj pre buducnost.
    yanka63 Chcem to rozdeliť pre budúcnosť. Kým ja poznám spoluvlastníkov, lebo moje deti a deti spoluvlastníkov sa nepoznajú. Škoda je nechať ležať taký kus pôdy v krásnom prostredí len tak bez povšimnutia.
      zbaliť

    Ako sa vypočíta podiel (zlomok) pri darovaní časti pozemku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.