Zavrieť

Porady

Stavba-budova a montáž žalúzii.

Ku 29.07.2006 sme dostali kolaudačné rozhodnutie ku stavbe, zaradili sme ju majetku firmy.
Dnes 4.08.2006 nám prídu do budovy montovať na okná vnútorné žalúzie v hodnote asi 18.000,- Sk. Môžem ich dať hned do nákladov, alebo ako tech.zhodnotenie???
Poradte!
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Keďže § 29 ods. 1 ZDP definuje technické zhodnotenie ako úhrn výdavkov prevyšujúcich 30 000,- Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie, ja by som to v auguste v žiadnom prípade priamo do nákladov nedával. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia, pokiaľ na budove nebolo v príslušnom zdaňovacom období vykonané žiadne ďaľšie TZ, závisí na rozhodnutí účtovnej jednotky, či:
    a) na základe internej smernice bude považovať za TZ aj výdavky nedosahujúce v úhrne 30 tis. Sk - v tom prípade o túto sumu zvýši vstupnú cenu a výdavky na montáž bude odpisovať s budovou
    b) na základe internej smernice bude považovať za TZ len výdavky presahujúce v úhrne 30 tis. Sk - sumu za montáž 18000 zaúčtuje priamo do nákladov na účet 548

    P.S. Uvedený postup sa vzťahuje na prípady prác vykonaných po právoplatnom zaradení stavby do užívania.
    Naposledy upravil andrej_rv : 06.08.06 at 10:11

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Daduľa
    Ku 29.07.2006 sme dostali kolaudačné rozhodnutie ku stavbe, zaradili sme ju majetku firmy.
    Dnes 4.08.2006 nám prídu do budovy montovať na okná vnútorné žalúzie v hodnote asi 18.000,- Sk. Môžem ich dať hned do nákladov, alebo ako tech.zhodnotenie???
    Poradte!
    Dakujem.
    Ak ste 29.7.2006 dostali kolaudačné rozhodnutie, mali by ste ešte počkať, kedy nadobudne právoplatnosť a to pochybujem, že 4.8.2006, takže zalúzie by som účtovala na obstaranie a povýšila hodnotu budovy.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    V prípade obstarania nehnuteľnosti výstavbou sa môže zaradiť stavba do užívania najskôr dňom nadobudnuta právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností ( http://www.porada.sk/t21120-p2-kolaudcia.html )

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    andrej_rv
    V prípade obstarania nehnuteľnosti výstavbou sa môže zaradiť stavba do užívania najskôr dňom nadobudnuta právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností ( http://www.porada.sk/t21120-p2-kolaudcia.html )
    Väčšinou kolaudačné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť do troch až štyroch týždńov od rozhodnutia. Kataster toto rozhodnutie orazí a vpíše tam presne deň nadobudnutia právoplatnosti - to je deň zaradenia. Žalúzie by som dala do obstarania a celú hodnotu zaradila až tým už spomenutým dňom.

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    Kolaudačné rozhodnutie bolo vydané 29.07.2006 a List vlastníctva-Výpis z Katsrta nehnuteľností bol vydaný 31.07.2006 nakolko som tam mala známu, tak nam to urobili na počkanie.
    Ako postupovať v tomto prípade?? A zaúčtovať to na účte 548 a nie na účet 501??? Poradte.
    Dakujem!

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Daduľa
    Kolaudačné rozhodnutie bolo vydané 29.07.2006 a List vlastníctva-Výpis z Katsrta nehnuteľností bol vydaný 31.07.2006 nakolko som tam mala známu, tak nam to urobili na počkanie.
    Ako postupovať v tomto prípade?? A zaúčtovať to na účte 548 a nie na účet 501??? Poradte.
    Dakujem!
    V tomto prípade účtuješ žalúzie 501/AE, vypracuj si internú smernicu, v ktorej bude určené, akým spôsobom budeš účtovať nadobudnutý majetok do a nad 30.000.-Sk/. Takže môžeš sa rozhodnúť aj v tomto prípade.Či zvýšiš vstupnú cenu nehnuteľnosti a budeš odpisovať, alebo ako som uviedla./

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Danila
    V tomto prípade účtuješ žalúzie 501/AE, vypracuj si internú smernicu..
    Podľa mňa na 548 AE. Postupy účtovania PÚ - § 21 ods. 3:
    "(3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
    a) technické zhodnotenie,
    b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
    c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok
    ."
    A náklady na hospodársku činnosť sa účtujú na účte 548...

    Stavba-budova a montáž žalúzii.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.