Zavrieť

Porady

Zníženie dávky v hmotnej núdzi na základe príjmu spoločne posudzovanej osoby

Sme manželia v hmotnej núdzi. Ja som nezamestnaný a manželka je menej ako rok (7 mesiacov) držiteľka Osvedčenia o živnostenskom opravnení, ale za minulý rok nemala žiadny príjem, čo dokladovala Úradu práce. Od novembra sme ako spoločne posudzované osoby dostávali dávku v hmotnej núdzi 107, 10 eura. V mesiaci január som bol práceneschopný a získal som i nárok na orchanný príspevok 34,69 eur…

V januári 2018 mala manželka celkový príjem z podnikania 120eur o čom na základe vyzvania poslala doklad na Úrad práce. Jej príjem teda nedosiahol sumu životného minima. Úrad práce túto sumu (120eur) odrátal z dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku s vyjadrením: “Dávka je vo výške 107, 10 eur a ochranný príspevok 34, 69 eur. Dávka a príspevok 141,79 eur- príjem z podnikania 120 eur = vypočítaná suma 21, 79 eur.Úrad práce nám teda dávku v hmotnej núdzi za január znížil na celkových 21,79 eur."

Toto ďalej vysvetlil prostredníctvom vyjadrenia:“suma pomci v hmotnej nudzi sa durci Jako rozdiel medzi uhrnom sum naroku a úhrnom súm príjmu. Vypočítaná suma pomoci v hmotnej núdzi sa zaokrúhľuje na desať eurocentov nahor. Nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku vzniká splnením podmienok pre vznik nároku a uplatnením nároku”.

Uvedené vyjadrenia neboli podložené žiadnym odkazom na zákon slovenskej republiky. Podľa našich informácií však osoby majú nárok na dávku v hmotnej núdzi ak ich príjem nedosahuje sumu životného minima, ktorá je 199,48 eura za jednu osobu a 139,16 eura za spoločne posudzovanú osobu. Prosím vás, siahli nám na dávku oprávnene? máme sa odvolať? Ďakujem
veronikasad Čo ste v januári 2018 považovali za príjem z podnikania? Tržby, alebo ste ich znižovali o výdavky? Keďže daňové priznanie živnostníka sa podáva ročné, je veľmi ťažké a neobjektívne sledovanie mesačného príjmu. Napr. pri príspevkoch na kompenzáciu sa sleduje príjem za predchádzajúci kalendárny rok, nie mesačne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vase informacie su mylne. Odvolavat sa budete zbytocne, UPSVaR postupoval v zmysle zakonov.
    V zakone 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi je jasne dane, ktore prijmy sa povazuju za prijem pri vypocte davok v hmotnej nudzi a vo vasom pripade sa prijem manzelky povazuje za prijem, ktorym ste si schopni sami zabezpecit vyzivu, o tuto sumu teda dostanete menej z vypocitanych davok.
    Hranica zivotneho minima je len hranicou, kedu UPSVaR zacne konanie o posudeni naroku na hmotnu nudzu. Neznamena to ale, ze by si mohol zarobit zivotne minimum a este k tom udostal davky.
    Taka bohata ci taka rozdavacna krajina zasa nie sme.

    A tu aj so zakonmi, ktore mozes studovat:
    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...page_id=363675
    Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká fyzickej osobe v hmotnej núdzi, ak spĺňa podmienky nároku na dávku a jednotlivé príspevky (§ 10 až 14) a úhrn súm uvedených v zákone je vyšší ako úhrn súm príjmu.

    Pri posudzovaní hmotnej núdze a poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi sa na účely tohto zákona započítavajú príjmy členov domácnosti.

    Príjem na účely tohto zákona je príjem podľa zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime
    http://www.upsvar.sk/pravne-predpisy...page_id=268780
    Naposledy upravil ivka70 : 09.02.18 at 05:47 Dôvod: korekcia
    veronikasad Ivka, nenašla som v pár.4, že sa započítava pri príjmoch z podnikania 75%
    ivka70 ani, ja ,zrusim to ... dakujem za upozornenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri pár. 4 zákona 427/2013, v ňom je uvedene čo sa za príjem nepovažuje. Príjem z podnikania tam uvedený nie je. Preto sa započítava celý do príjmu spoločne posudzovaných osôb.
    Preto vám UPSVaR vyplatil len rozdiel medzi celkovym nárokom a dosiahnutým príjmom spoločne posudzovaných osôb. Postup UPSVaR je správny.

    Zníženie dávky v hmotnej núdzi na základe príjmu spoločne posudzovanej osoby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.