Zavrieť

Porady

Priznanie starobného dôchodku a zároveň odňatie invalidného - považuje sa občan stále za zdravotne postihnutého pre účely RZD?

Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, ktorá si uplatňuje NČZD na manžela, ktorý je vyhlásený za invalidného (miera invalidity 50%). Od 16.1.2017 mu však Sociálna poisťovňa priznala predčasný starobný dôchodok a zároveň odňala invalidný dôchodok. Znamená to, že si ho môže kolegyňa uplatniť iba za január, alebo to nič nemení na tom, že je uznaný za invalida a môže si ho aj naďalej uplatňovať za celých 12 mesiacov? Vopred ďakujem.
veronikasad má preukaz občana so zdravotným postihnutím ?
tigy To neviem, či má. Zamestnankyňa doniesla Odborný posudok o invalidite a tam sa píše odkedy je invalidný a na koľko percent. To by malo ako doklad k RZD stačiť, si myslím, nie? Plus teda ešte rozhodnutia o dôchodku, aby som si vedela zrátať jeho príjem za rok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pre účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manžela je dôležité, si sa považuje/nepovažuje za osobu so zdravotným postihnutím. kuk:
    zze/2003-595/11/4
    - ak mu mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť neznížili (prehodnotenie) - tak je stále invalidný. (väčšinou si ale poberatelia ID nedávajú predčasný dôchodok ?)
    Naposledy upravil Katy a R : 19.02.18 at 14:39
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tigy Takže občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákon o sociálnom poistení, ktorý v par.71, ods.1 hovorí, že poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
    Čiže ak bol raz uznaný za invalidného a neboli mu určené ďalšie kontrolné prehliadky z dôvodu, že sa nepredpokladá zmena, tak je invalidný už doživotne bez ohľadu na to, aký dôchodok dostáva a tým pádom si ho môže jeho manželka uplatňovať každý rok aj naďalej, dobre som pochopila?
    tigy Vyšiel vyšší ako invalidný, tak asi preto...
    tigy Ešte mi napadlo, lebo je ten manžel na tom zle, že ak ho prípadne umiestnia do nejakého ústavu, tak tým pádom by už nežili v spoločnej domácnosti a už by si ho potom nemohla uplatňovať, aj keď je stále invalidný...
    Katy a R nuž - len môj názor, že podmienka spoločného hospodárenia by mala byť dodržaná, aj keď by bol umiestnený v zariadení? takže by som asi uplatnila .. ale naisto neviem? ani nejdem nad takým niečím uvažovať.
    ale veľa jej to asi nespraví - aj keď každé euro sa počíta.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zo stránky finančnej správy :

    Za občana so zdravotným postihnutím sa považuje občan uznaný za invalidného podľa zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

    Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje občan so zdravotným
    postihnutím s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %, ktorému vznikol nárok na
    kompenzáciu podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

    iná definícia

    - manželka (manžel) sa považuje za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 zákona o službách zamestnanosti. Občan so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti je občan uznaný za invalidného, t. j. občan, ktorý pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou,

    - manželka (manžel) sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 2 ods. 3 zákona o peňažných príspevkoch, v súlade s ktorým ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.

    ------
    Riešila som to pred pár rokmi v zdravotných poisťovniach v súvislosti s uplatnením zníženej sadzby zdravotného poistenia, pokial poistenec nebol držitelom preukazu občana so zdravotným postihnutím. ZP požadovali stanovisko SP ...
    veronikasad napíš dotaz na Finančnú správu

    Priznanie starobného dôchodku a zároveň odňatie invalidného - považuje sa občan stále za zdravotne postihnutého pre účely RZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.