Zavrieť

Porady

Mám nárok na polovičný podiel z bytu, ak v ňom niekoľko rokov nežijem,neplatím súvisiace poplatky a nepodieľal som sa na jeho rekonštrukcii?

Po rozvode sme si s manželkou vysporiadali BSM. Som vlastníkom polovice bytu , v ktorom už desať rokov nežijem a manželka prepísala svoju polovičku na dcéru. Dcéra byt užíva,čiastočne ho zrekonštruovala a momentálne sa celý bytový dom prerába,s čím súvisí aj zvýšený príspevok do fondu opráv,ktorý platí dcéra . Výsledkom opravy domu vsak vzrastie i cena bytu. Budem mať rovnako tak nárok na polovicu hodnoty bytu ak sa rozhodnem vysporiadať si majetok s dcérou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    S investíciou si súhlasil, hoci aj konkludentne. Hodnota bytu sa zvýšila bez toho, aby si na ňu prispel, teda si sa bezdôvodne obohatil. Investície sa zohladnia po zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, kedy vydáš druhému spoluvlastníkovi bezdôvodné obohatenie, čiže tvoj podiel má prakticky nižšiu hodnotu.

    Ak by ste sa o vyporiadanie súdili, musel by spoluvlastník o vydanie obohatenia z investovania požiadať (širšie vyporiadanie). Musel by v rozhodnutí byť o investíciach samostatný výrok, resp. iné konanie. Prikladám judikatúru.
    Čo sa týka užívania bytu a platieb, prakticky ste uzavreli zmluvu o výpožičke. Druhý spoluvlastník bezplatne vec užíva, udržiava a platí všetky náklady v súlade so zákonom.
    Naposledy upravil Mária27 : 23.02.18 at 07:45

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Nandrolon, Terezia13, terezamaria, Semetrika1, arizona
    5
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Hodnota bezdôvodného obohatenia sa v tomto prípade pri zrušení podielového spoluvlastníctva neuplatní.

    K zhodnoteniu dochádza na úver, kde splátky sú platené z fondu opráv. Obaja podielpví spoluvlastníci sú v postavení solidárnych dlžníkov. Dcéra sa môže domáhať vydania bezdôvodného obohatenia v rozsahu polovice úhrad do fondu opráv, avšak účinne len do 3 rokov od každej jednotlivej úhrady. Ak si nebude uplatňovať dcéra tentk nárok, tak sa jej nárok uplynutím premlčacej lehoty transformuje na naturálnu obligáciu. A tá sa pri uplatnení námietky premlčania nedá úspešne uplatniť.

    Dcéra si má nároky uplatňovať teraz. Koniec koncov, kto si svoje práva aktívne nehľadí, ako by ich nikdy nemal.
    draik Závisí od toho, o aké investície ide a či s nimi druhý spoluvlastník súhlasil. Podľa toho nárok vzniká už počas spoluvlastníctva resp. až pri jeho vyporiadaní.
    Mária27 Presne tak - bežné opravy (údržba) sa premlčujú, investície (zhodnotenie) nie - berú sa do úvahy až pri alebo po vyporiadaní. Na podrobnejšie vysvetlenie som príspevok doplnila a pridala judikatúru.
    mirka.5494 Takže ak dcéra vymenila v byte kotol v hodnote dajme tomu 3tisic eur, rekonštruovala kúpeľňu pretože to bolo potrebné,tak tieto položky budú odratane z mojej časti? Zvýšený poplatok do fondu opráv platí od roku 2017. Dcéra konci doktorát v budúcom roku,takže by som ju chcel opäť porozhanat po súdoch keď ukončí štúdium a dostať od nej polovicu,ale už tu vyššiu,pretože byt bude mať väčšiu hodnotu. Samozrejme ,že chcem viac.
    jslancik Z teba bude otec desaťročia...
    buchač jslančík

    ...a to ešte nepožaduje vrátenie alimentov.
    Ale možno aj k tomu dôjde.
    Oliwa Dcéra budúci rok ukončí doktorát, udržiava aj Tvoju polovicu bytu, aby trebárs nesplesnivela, neschátrala, nevytopila susedov, financuje jeho rekonštrukciu... Namiesto toho, aby si bol na ňu hrdý, máš v pláne "opäť ju porozháňať po súdoch" a vytĺcť z nej peniaze... Iní rodičia sú na svoje životaschopné deti hrdí...
    Dúfam, že aspoň alimenty boli platené riadne a včas...
    Mirka, pýtaš sa v mene koho - toho otca roka? Papa des Jahres...
    dmc a co takto k doktoratu jej darovat tu polovocu bytu o ktoru sa stara a zveladuje - Ved je to TVOJA dcera. Ak si doteraz svoj narok na polovicu bytu neuplatnoval tak evidentne ju nepotrebujes. Ked pomoct - tak komu - ak nie svojmu potomkovi - a bolo by to zaroven aj "fajn" gesto. Prekvapena by ostala dcera a aj byvalka.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak by došlo k zrušeniu podielového spoluvlastníctva, tak máš nárok na polovicu hodnoty bytu v čase predaja.

    Na fonde opráv sa máte podieľať ako solidárni dlžníci. Dcéra má nárok voči tebe uplatňovať polovicu z hodnoty uhradenej každý mesiac do fondu opráv. Tento jej nárok sa premlčí vo vzťahu ku každej úhrade vždy za 3 roky od jednotlovej úhrady. Ak si ho včas neuplatní, pri predaji bytu už bude mať smolu.

    Za služby spojené s užívaním bytu platí ten, kto ho užíva. Teda dcéra v plnej výške. Ak ho užíva celý, je povinná platiť za služby spojené s užívaním bytu 100 percent ich hodnoty.
    Naposledy upravil profesional : 23.02.18 at 06:39
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nandrolon A ak dcéra robila rekonštrukciu, nemôže si uplatniť polovicu tých nákladov voči dotyčnému? Ak nie, tak preto, že nemala písomný súhlas /ako napr. ekvivalent v účtovníctve na technické zhodnotenie prenajatej budovy/?
    Chápem, že sa tam možno bude operovať s tým, že dotyčný si neobjednal žiadne služby, rekonštrukciu. Ako to je z právneho pohľadu?
    profesional Náklady na rekonštrukciu môže uplatniť účinne len do 3 rokov od kedy ich vynaložila. Avšak len tie ktoré vynaložila účelne a efektívne a len v preukázateľnej skutočnej výške.

    Dotyčný si síce rekonštrukciu neobjednal, avšak bez právneho titulu sa nemôže obohatiť. Ak sa takto obohatí, dcéra má 3 roky na to, aby svoj nárok účinne uplatnila.
    Nandrolon Tak to je dosť podstatná informácia, díky.
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Samozrejme. Do úvahy pripadá aj započítanie rekonštrukcie bytu, Vy zase máte nárok na odplatu za to, že užíva aj Váš podiel.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mirka.5494 Išlo však o sudnu dohodu,kde som súhlasil s užívaním mojej polovice a nemám na ňu nárok nakoľko som do bytu vôbec neprispieval. Ak však byt nadobudne vyššiu hodnotu,chcel by som tieto prostriedky získať. Ako je to v prípade,keď dcéra platí i za kompletnu rekonštrukciu a obnovu domu a taktiež všetko s tým spojené? Neodrataju sa tieto položky z mojej polovice?
    Nandrolon Takže ty sa chceš dostať k cudzím, teda k dcériným peniazom. Ona vlastne za svoje peniaze zhodnotila byt a teraz by si chcel polovicu z NOVEJ hodnoty bytu? :-))))))))) to je také slovenské. Podľa mňa ti právom patrí iba polovica z pôvodnej hodnoty, teda:
    (celková nová hodnota - dcérine investície) : 2.
    Ona si tie svoje investície môže započítať, resp. odpočítať z celkovej hodnoty bytu.
    branislavp mirka.5494 dobrý tatko toto dcere neurobí nikdy v živote. To skôr rozmýšľaj, prepísať Tvoju polovicu bytu dcére, keď matka jej už predtým prepísala polku bytu, však je to Tvoja dcéra. Ešte nevieš, či aj niekedy nezakotvíš u dcéry, človek nikdy nevie, čo život prinesie. Pouvažuj nad sebou, svojim konaním.. Len, aby si sa sám nedobehol. Radšej si nenárokuj na to, čo si nefinancoval, ono sa to v živote aj ako bumerang v niečom vráti- v tom zlom.
    Semetrika1 Sympatizujem s názorom "branislavp". Perfektný.
    Anina2 branislavp, lepšie si to napísať nemohol, palec hore.
      zbaliť

    Mám nárok na polovičný podiel z bytu, ak v ňom niekoľko rokov nežijem,neplatím súvisiace poplatky a nepodieľal som sa na jeho rekonštrukcii?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.