Zavrieť

Porady

výška max. odpisov motorového vozidla od roku 2015

Dobrý deň,
chcem kúpiť do firmy os. motorové vozidlo v cene 60.000,- EUR bez DPH. Aký musí mať firma základ dane aby sa odpísala celá hodnota vozidla t.j. 15.000,- ročne. Nikde ani na finančnej správe som odpoveď nenašiel.
ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Ak je základ dane nižší ako 12 000 eur, firma zvýši základ dane o kladný rozdiel medzi skutočne uplatnenými odpismi v daňových výdavkoch a pomernom časťou ročného odpisu vypočítaného z limitovanej vstupnej ceny 48 000 EUR. V opačnom prípade sa úprava základu dane nevykoná. Viď paragraf 17 ods. 34 zákona o dani z príjmov.
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...tomobiloch.pdf
    Pietro11111 ďakujem za odpoveď, to znamená že nie je stanovená hranica kolko musí byť základ dane? Učtovníčka mi tvrdila, že ked chcem odpisovat auto v hodnote 60000,- bez DPH musí byť daňový základ po odrátaní odpisov za budovu a iných nákladov /ale mimo odpisov za toho vozidla/ 30000,- EUR a potom by som mohol odpísať celú 1/4. Tým pádom by mi vznikol danový základ 15.000,-

    Takže mi stačí základ 15.000,- a po odpísaní zostanem na nule??
    jakubzemko Vždy ostanete na nule. Ak je však základ dane nižší ako 12000 je ho potrebné dodatočné upravovať.

    výška max. odpisov motorového vozidla od roku 2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.