Zavrieť

Porady

Rocne zuctovanie ZP a celkova cena prace

Dobry den, prosim vas davate preplatok alebo nedoplatok z RZ ZP zamestnavatela pri jeho vyuctovani do celkovej ceny prace?
Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ja by som ho do celkovej ceny práce zahrnula. Však je to rovnaké ako zaplatené poistné.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Do celkovej cene práce nejde to, čo by sme si my logicky mysleli, ale to, čo je napísané v §130 ods. 5 Zákonníka práce - citujem :
    "Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ."

    T.j. preplatok a nedoplatok z RZZP sa nezahŕňa do celkovej ceny práce.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Vidíš, Jani, tak budem musieť zavolať do spoločnosti, z ktorej mám softvér, lebo aj oni to tam do celkovej ceny práce zahrnuli.
    Ďakujem.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    alušik
    Vidíš, Jani, tak budem musieť zavolať do spoločnosti, z ktorej mám softvér, lebo aj oni to tam do celkovej ceny práce zahrnuli.
    Ďakujem.
    Je tá celková cena práce pre Teba taká dôležitá?
    Podľa môjho názoru, "celková cena práce" je výmysel, ktorý má s reálnym životom veľmi málo spoločného. Skutočná cena práce, s ktorou musí kalkulovať zamestnávateľ, je iná. Zamestnancovi toto číslo málokedy niečo povie. Zamestnanca zaujímajú v prvom rade peniaze, ktoré sa mu "prikotúľajú" do jeho peňaženky alebo sa mu objavia niekde na účte v druhom alebo treťom pilieri. Náklady na ostatné povinné odvody si zamestnávateľ "ustráži" iným spôsobom ako práve cez celkovú cenu práce.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak ma pamäť neklame tak celková cena práce by mala byť uvedená na "výplatnej páske". Preto je táto suma zaujímavá.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Andrej, pre mňa to až tak životne dôležité nie je, mne ten údaj naozaj nie je potrebný, hoci naozaj sa uvádza na výplatnej páske. :p
    Ale som občas taký "detailista", proste ak niečo robím, tak nech je to urobené poriadne.
    Ale zdá sa, že to ani náhodou neopravia a zostane to v cene práce...

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    alušik
    ...Ale zdá sa, že to ani náhodou neopravia a zostane to v cene práce...
    Nečudujem sa Tvojmu dodávateľovi mzdového programu. Mne sa otvára nožík vo vrecku keď počujem alebo čítam skratku RZZP. Asi nie som sám

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Dobrý deň,

    Z jedného ÚPSVR sme dostali vyjadrenie, že na výplatných páskach nesprávne zobrazujeme cenu práce a to preto, že súčasťou výšky odvodu na zdravotné poistenie je aj vypočítaná časť odvodu z príspevku na DSS za zamestnávateľa (čo je prirodzene súčasť vymeriavacieho základu pre ZP), ale podľa pracovníčky úradu do ceny práce nepatrí.
    <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
    Podľa mňa máme cenu práce na páskach v poriadku, pretože v zmysle §130 ods. 5 Zákonníka práce - citujem :
    "Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ."

    <o:p></o:p>
    Pracovníčka úradu mala na mysli zrejme „minimálnu cemu práce“ v zmysle § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti:
    <o:p></o:p>
    (4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.
    (minimálnu výšku ceny práce je potrebné vedieť při určení prispevku například pre zriadenie chráněnek dielne).
    <o:p></o:p>
    Súhlasíte s týmto názorom? Ďakujem za reakcie.
    <o:p></o:p>

    Rocne zuctovanie ZP a celkova cena prace

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.