Zavrieť

Porady

Garančné poistenie po 1.8.2006 ... prac.pomer + dohoda

Od 1.8.2006 platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá okrem iného zavádza platenie GP z dohôd.

Ako správne vypočítať GP, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je u tohto zamestnávateľa zamestnaný v pracovnom pomere a okrem toho vykonáva v niektorom mesiaci aj prácu na dohodu?

Problematická sa mi javí situácia, ak súčet vymeriavacieho základu z pracovného pomeru aj dohody je vyšší ako 25 911(max. VZ na GP).

Napr. VZ z PP je 24 000 a VZ z dohody je 3000. Pri určovaní VZ a výpočte poistného na GP budeme posudzovať
1. zvlášť PP a zvláš dohodu (a následne daného zamestnanca uvedieme v prílohe mes. výkazu do dvoch riadkov ) alebo
2. PP a dohodu spolu (a následne zamestnanca uvedieme v prílohe do jedného riadku.) ?

Ja osobne sa prikáňam k 2. možnosti, t.j. VZ na GP by v danom prípade bol 25 911. Rada si vypočujem Váš názor na daný problém.
Podobná debata sa viedla už pri počítaní úrazového poistenia. Ale v prípade GP je to komplikovanejšie o to, že pre GP je určený maximálny VZ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rian je offline (nepripojený) Rian

    Rian
    Pridavam sa k otazke, myslela socpoist na to vobec ?
    Chcem rozvinut bod 2., bod 1. neprejde cez EZU ak dobre pamatam.

    Zaujima ma ale sposob vypoctu odvodu. Ked zamestnanec na HPP zarobi 26 000 a na dohodu tiez 26 000, ale na HPP odpracuje len polovicu mesiaca, takze sa mu horna hranica znizi na 19956, ale na dohodu zostava 25 911.
    Takze odvod odvediem:
    1. 25911*0,0025
    2. 19956*0,0025 + 25911*0,0025
    ???
    pri bode 2. zamestanavatel samozrejme odvedie odvod 2x z maxima.

    Basnicka otazka: Ako to bude kontrolovat EZU ked mam dva VZ a pre export uvadzam len jeden ?
    Naposledy upravil Rian : 06.09.06 at 08:30

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Rian
    Pridavam sa k otazke, myslela socpoist na to vobec ?
    Chcem rozvinut bod 2., bod 1. neprejde cez EZU ak dobre pamatam.

    Zaujima ma ale sposob vypoctu odvodu. Ked zamestnanec na HPP zarobi 26 000 a na dohodu tiez 26 000, ale na HPP odpracuje len polovicu mesiaca, takze sa mu horna hranica znizi na 19956, ale na dohodu zostava 25 911.
    Takze odvod odvediem:
    1. 25911*0,0025
    2. 19956*0,0025 + 25911*0,0025
    ???
    pri bode 2. zamestanavatel samozrejme odvedie odvod 2x z maxima.

    Basnicka otazka: Ako to bude kontrolovat EZU ked mam dva VZ a pre export uvadzam len jeden ?
    Nepoužije sa bod 2 ale bod 1 - nemáme problémy že by to neprešlo cez EZU. T.j. ak má dva prac. vzťahy (aj PP+dohoda) u 1 zamestnávateľa uvádza sa v 2 riadkoch na prílohe. Pre oba vzťahy osobitne platí maximum 25911, t.j. v súčte môže byť VZ aj 51822.

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Odpoveď zo Sociálnej poisťovne na moju podobnú otázku:

    "Každý pracovný pomer sa posudzuje zvlášť - potrebné je ich v mesačnom výkaze vykazovať zvlášť ."

    Skočka

    ivemar je offline (nepripojený) ivemar

    ivemar
    Kedze konkretne GP plati len zamestnavatel, tak tu moze platit len jedno- v kazdom PPV posudzovat osobitne. Vo vseobecnosti sa kazdy PPV pre ucely SP sice posudzuje osobitne, ale za zamestnanca sa berie ohranicenie na max. VZ pre jednotlive druhy poistenia v uhrne zo vsetkych PPV, len za zamestnavatela sa posudzuje za kazde PPV zvlast.

    ivemar je offline (nepripojený) ivemar

    ivemar
    Do Ezu sa uvadzaju 2 VZ - za kazde PPV. V starej forme vykazu v tomto pripade sa generovala vynimka G, v novej forme je to vynimka 1, cize ezu sa o to vie postarat, ak tam mzdovy softver da spravne vynimky, alebo ich umozni zadat pouzivatelovi.

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Mňa by zaujímalo, ak máme zamestnanca na kratší prac. pomer - 20 hod./týžd. a jeho VZ je 5520,- Sk pre GP, Musím tento VZ upraviť na min. VZ6900,-? Robím v OLYMPe a tu mi to berie z 5 520,- Sk ale mi to nechce prejsť cez EZU do SP a vyhadzuje mi to ako chybu. Ďakujem

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Paula, a máš neako inak nastavený prac. kalendár. Ja mám štandardný asi bude v tom problém, aj keď v prac. pomeroch mám zadaný skrát. prac. čas.

    Garančné poistenie po 1.8.2006 ... prac.pomer + dohoda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.