Zavrieť

Porady

z jednej budovy dve-ako pokračovať v odpisovaní

Spoločnosť kúpila nehnuteľnosť- dve budovy prepojené spojovacou chodbou, ktoré boli vedené pod jedným súpisným číslom./ odpisovanie rovnomerné na 40 rokov/ .Spoločnosť jednu z budov zrekonštruovala a bolo jej pridelené nové súpisné číslo. Takže teraz mám dve budovy každú so samostatným súpisným číslo. Ako mám postupovať v odpisovaní? Môžem rozdeliť zostatkovú hodnotu budov podľa m2 ? S tým, že technické zhodnotenie by som nahodila len na tú budovu , ktorá zrekonštruovaná skutočne bola a pokračovala by som v odpisovaní už dvoch budov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    romana147 je offline (nepripojený) romana147

    romana147
    Spojovacia chodba nestačí na 1 súpisné číslo , mala by byť strecha.
    Rozdelenie
    Pokiaľ sú budovy technologicky vybavené rovnako (a technológia nie je samostatný HIM ) stačí na rozdelenie podlahová plocha
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    giga123 Áno, naozaj majú sčasti spoločnú strechu A zadná budova je sčasti pristavaná k prednej budove. Prechod medzi budovami je možný len cez spojovaciu chodbu. Je to stavba z roku 1972,Kedysi v prednej budove bola pobočka banky a v zadnej budove boli byty pre jej zamestnancov. Spoločnosť túto nehnuteľnosť kúpila, v prednej budove zostala pobočka banky v prenájme a zadnú budovu spoločnosť prestavala na zdravotné stredisko- sú tam v prenájme ambulancie lekárov.Tá rekonštrukcia zadnej budovy bola dokončená v auguste 2017 , vtedy bola zadná budova skolaudovaná a bolo jej pridelené súpisné číslo. A ja teraz neviem ako mám pokračovať v odpisovaní. Ja bysom rozdelila zostatkovú cenu podľa M2 a technické zhodnotenie by som nahodila len na zadnú budovu a tak pokračovala v odpisovaní. Neviem , či mal už niekto skúsenosť s takýmto prípadom.
    Horšie je , že sú tam esšte 2 garáže , jedna so súp.číslom, jedna bez súpisného čísla.
    Ja som to doteraz odpisovala spolu nakoľko v podstate obidve budovy fungovali pod jedným súpisným číslo. Budova bola kupovaná od fyz.osoby, v kúpnej zmluve nebola kúpna cena rozdelená na jednotlivé stavby.
    Vie mi niekto poradiť?
    giga123 naozaj nikto nevie poradiť?
    romana147 Sa toľko netráp. Veď odpisová sadzba je rovnaká. Takže rozdeľ budovy podľa podlahovej plochy.
    K prednej budove dáš garáž, k zadnej TZ.
    Garáž so súpisným číslom zvlášť.

    A kebyže ozaj o pár rokov sa nejaký onýýýýýýý pýtal, tak nalistuješ rok rozdeľovania a tam budeš mať založený lístoček so vzorcom rozdelenia ZH budov
    1, podlahové plochy oboch
    potom upravené
    a, v prednej
    - prízemie plocha x 1,0
    - poschodia plocha x 1,2
    b, v zadnej
    - prízemie plocha x 0,9
    - poschodia plocha x 1,1
    NEBOJ = stačí vzorec , nikto to nebude počítať
    giga123 chcem sa spýtať na ten vzorec, je tento vzorec niekde zákonom stanovený, alebo si to stanovím internou smernicou?
      zbaliť

    z jednej budovy dve-ako pokračovať v odpisovaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.