Zavrieť

Porady

Registrácie pre DPH v ČR účtovanie

Dobrý deň. Vzniká nám povinnosť registrácie pre DPH v ČR z titulu vykonávania stavebných prác na nehnuteľnosti v ČR /§16 zDPH/ a odberateľ nie je zdaniteľná osoba, preto nemôžeme použiť prenos daňovej povinnosti na odberateľa. Keďže s tým nemám skúsenosť, preto sa pýtam, ak niekto toto robí, ako mám postupovať, neviem si predstaviť účtovanie tejto dane v slovenskom účtovníctve:
1. asi vystavím faktúru, mimo slovenského účtovného softvéru, pod prideleným IČ DPH : CZ v hlavičke dodávateľa a to s vyčíslenou českou DPH a zaúčtujem v evidencii OF :
- základ /602
- DPH česká /379
- spolu 311/

2. táto odberateľská faktúra mi nebude vstupovať ani do priznania DPH, ani KV, ani SV, keďže je s českou DPH, však?

3. úhradu = odvod českej DPH zo slovenského bankového účtu /ale skôr predpokladám, že pri registrácii v ČR bude finančný úrad v ČR požadovať český bankový účet/ zaúčtujem 379/221 ?

4. a čo v ČR - viem, že tam podám elektronicky priznanie DPH ak KV ale musím tam viesť účtovníctvo alebo iba stačí evidencia DPH /bude to len 1 OF mesačne/

Je môj postup, rozmýšľanie správne, alebo som úplne mimo?
Mám Omegu, na hotline mi nevedia k tomuto poradiť žiaden postup, ani ako vystaviť faktúru s českou DPH, ako ju zaevidovať ,...

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Registrácie pre DPH v ČR účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.