Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnutelnosti

Ja a dvaja ďalší súrodenci sme zdedili v roku 2005 po mame 2 izbový byt každý v 1/3. V roku 2016 nám daroval mne a sestre brat svoj podiel 1/3 na polovicu, čiže mne 1/6 a sestre 1/6 čo znamená, že teraz máme byt so sestrou každý v jednej polovici. Mna by zaujímalo ak by som chcel predať svoj podiel sestre, alebo ona mne či musíme platiť daň z nehnuteľnosti, kedže 1/3 sme nadobudli ešte v roku 2005, alebo treba zaplatiť daň z nehnuteľnosti iba za tú 1/6 čo sme nadobudli v roku 2016. Ak by som musel platiť daň koľko by som musel fyzicky zaplatiť, keď že podieli po 1/6 boli darované a trhová hodnota bytu je cca 80 tisíc EUR. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Platila by si dan len z rozdielu medzi hodnou tej 1/6 darovanej v roku 2016 a a jej predajnou hodnotou.
    Ak by cena bola v roku 2016 rovnaka ako v roku 2018 alebo vyssia a vedela by si to preukazat, v podstate by bol rozdiel nulovy a neplatila by si nic. Len mas povinnost podat DP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rasbal V roku 2016 bola ešte hodnota celej nehnuteľnosti cca 66000 eur . čiže ako to mám počitat?
    ivka70 1/6 z 80000 - 1/6 z 66000 a z toho 19%.
    Ale ak sa so sestrou dohodnete a predas jej to (na papieri) za 66000, tak bude rozdiel 0.
    rasbal Je to jedna z možností, ale to by mi u nej neprešlo ona si potrpí aby to všetko ako má byt, Ako ju poznám tak by ma bola schopná obviniť, že ju nahováram na podvod. Preto hľadám riešenie aby nemohla nič povedať,
      zbaliť

    Daň z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.