Zavrieť

Porady

Považuje sa invalidný dôchodok mojej manželky mojom v DP ako jej príjem?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako je to s invalidným dôchodkom (moja manželka poberá plný invalidný) - považuje sa to za príjem alebo to do daňového priznania uvádzať nemusím? Daňový poradca sa mi vyjadril, že to nie je považované za príjem manželky a môžem si na ňu uplatniť nezdaniteľný základ dane, ale z daňového priznania mi to bolo vyhodené. Považuje sa to teda za príjem, alebo nie? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie je to jej zdaniteľný príjem ale je to jej vlastný príjem na uplatnenie NČZD v tvojom. DP na manželku. Ak si uplatnil na ňu NČZD, mal si ho teda započítať do jej príjmu a uplatniť len rozdiel. Poradca sa mýli alebo ste sa iba nepochopili.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Jasné, že je to príjem manželky k uplatneniu nezd.časti na manželku:

    https://podpora.financnasprava.sk/21...man%C5%BEelaky

    Máš tam vymenované, čo NIE je príjem, ostatné je príjmom. Poradca nech sa naučí čítať.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    smreko2 rozumiem. zaujimave na tom je, ze poradca robil danove s invalidnym dochodkom manzelky aj pre niekoho ineho v inom meste, kde uplatnil nezdanitelny zaklad dane a tam to akceptovali.
    Tweety No, ak započítal jej príjem a uplatnil len rozdiel medzi 3803,33 a jej dôchodkom, potom je to správne. Koľko uplatnil u teba?
    smreko2 praveze uplatnil cely v oboch pripadoch aj u mna aj u toho druheho, nie len rozdiel. U mna to s korigovali a v inom meste to prijali
    Tweety V oboch prípadoch je to teda uplatnené nesprávne. Poradca nepostupoval zákonne.
    ZuzanaA Oni to zrejme kontroluju nejako na DU? Prisiel za mnou zamestnanec so znamym, ktoremu niekto urobil priznanie, uplatnil mu NČZD na zenu, ktora je nezamestnana ale nie je evidovana ako uchadzacka a z DU mu prisla vyzva, aby to opravil.
    ivka70 Samozrejme, ze to kontroluju. Zjavne nemal potvrdenie o evidencii na UP prilozene.
    ZuzanaA Aha, to ma nenapadlo Robim mzdy len v malom, tak len pre info, ak uplatnuje odpocet na nezamestnanu manzelku, nestaci jeho cestne vyhlasenie, treba doklad z UP o evidencii,ano?
    Tweety No, ak nie je evidovaná, tak nemá nárok . Ak je, žiadne čestné ale potvrdenie o trvaní evidencie. Ale ten doklad len pre prípad kontroly. Nie je prílohou k DP.
    kn-alka nie, k DP sa nič neprikladá, ale treba mať založené v prípade kontroly. DÚ má možnosť overiť v SP, či je evidovaná alebo nie.
    ZuzanaA Tak teraz som z toho jelen Priklada sa ci nie? Aha, uz vidim ze aj tweety doplnila odpoved, ze sa nepriklada. Takze ako som si myslela, oni si to
    len overili...
    Tweety Potvrdenie len pre prípad kontroly. Teda nie k DP.
    ZuzanaA Ok Rozumiem, ďakujem.
      zbaliť

    Považuje sa invalidný dôchodok mojej manželky mojom v DP ako jej príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.