Zavrieť

Porady

Náklady do účtovníctva

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať jednu vec. Od apríla tohto roka mám rozšírenú živnosť a potrebovala by som poradiť, čo si môžem dať budúci rok do nákladov, resp. aké "bločky" si mám odkladať. Prvá živnosť ktorú mám od r. 2016 je
Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu (za rok 2017 mám v nákladoch zariadenie kancelárie) a tento rok som si rozšírila na Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod). Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Všetkz bločky, ktoré súvisia s prevádzkovaním danej živnosti a ktoré dokážeš pred prípadnou kontrolou obhájiť
    Najskôr však treba skúmať, či nie je výhodnejšie použiť 60% paušálne náklady + pdvpdy. Bez nutnosti čokoľvek dokladať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sisa 123 Jasné. Len som zmenila zamestnanie a z príjmu cez 1000eur idem na 450eur. Je mi jasné, že budú nižšie príjmy, čiže odvody. Len nikde na internete nemôžem nájsť akýsi presný zoznam položiek, ktoré si do nákladov môžem dať. Samozrejme kancelárske veci, to viem. Len aby som zbytočne nezbierala zlé bločky. Potrebujem v tom poradiť, keďže som v týchto veciach laik a začiatočník :/
    Dáša_ máš mesačný príjem 450€ ? Toľko fakturuješ? Koľko platíš mesačne odvody? Lebo z takéhoto príjmu ani bločky nepotrebuješ. A opakujem, bločky iba také, čo súvisia s činnosťou. A čo sa sprostredkovania týka, moc toho nie je - čiastočne telefon, internet, počítač...
    Sisa 123 Ano, 450eur. Fakturujem toľko preto, že je to v rodinnej firme. Mesačne platím len základ zdravotku a tento rok neviem ako mi výjde sociálna, mala som odklad daňového. Čiže to sa mi zas odvody upravia budúci rok po daňovom.
    Dáša_ 12x450=5400. odvody do zdravotnej -12*63=756. Odpočitateľná čiastka na daňovníka 3830. Ak si mala minulý rok mesačne 1000€ celý rok, tak budeľ platiť aj sociálku, minimálne minimálne odvody. Takže tak od oka rýchly výpočet, žiadnu daň platiť budúci rok nebudeš. Ak to takto bude celý rok.
    Sisa 123 Ďakujem pekne Pomohla si mi
      zbaliť

    Náklady do účtovníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.