Zavrieť

Porady

náhrada za km

Ahojte poraďáci, poraďte mi prosím ako mám v Alfe zaučtovať náhradu 6,2 za km. Viem, že do prevádzkovej réžie, len neviem aký doklad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    rosnička
    Ahojte poraďáci, poraďte mi prosím ako mám v Alfe zaučtovať náhradu 6,2 za km. Viem, že do prevádzkovej réžie, len neviem aký doklad.
    rosnička, a prečo len 6,20 ? Máš nárok aj na PHM napr. cena 1 L PHM je 40 Sk a spotreba auta je 7 litrov. Tak 40x7=280:100=2,80.
    6,20+2,80=9,00 Sk za 1 km
    Sumu 9,00 Sk zaúčtuj do réžie ako výdaj z pokladne, alebo cez ID neuzávierkovú operáciu ako VOzD. Sprav si však analitickú členenie, aby si vedela koľko VOzD išlo na /kilometrovné/.
    Obidva spôsoby sú správne.
    Pekný deň...

    rosnička je offline (nepripojený) rosnička

    rosnička
    a keď si PHM učtujem priebežne podľa bločkov, stačí keď potom mesačne zaučtujem náhradu 6,20 tak ako si mi poradila? Som v tomto nováčik, preto sa toľko pýtam.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    rosnička
    a keď si PHM učtujem priebežne podľa bločkov, stačí keď potom mesačne zaučtujem náhradu 6,20 tak ako si mi poradila? Som v tomto nováčik, preto sa toľko pýtam.
    Ak účtuješ bločky, tak náhradu 6,20 + PHM nemôžeš účtovať. Nákup PHM podľa bločkov účtuješ vtedy ak máš auto v majetku firmy. Ak používaš súkromné auto pre potreby firmy, tak účtuješ 6,20 + PHM. Aké je to auto ?

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Ak robíš náklady na automobil, ktorý nemáš v majetku firmy, tak nemôžeš samostatne účtovať benzín a samostatne náhrady. Všetko spolu sa vypisuje cez Cestovný príkaz, inak to do nákladov nedostaneš. Ak ho máš v majetku, do nákladov dávaš odpisy + benzín + všetky opravy a náhr. súčastky.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    LubenaK
    Ak robíš náklady na automobil, ktorý nemáš v majetku firmy, tak nemôžeš samostatne účtovať benzín a samostatne náhrady. Všetko spolu sa vypisuje cez Cestovný príkaz, inak to do nákladov nedostaneš. Ak ho máš v majetku, do nákladov dávaš odpisy + benzín + všetky opravy a náhr. súčastky.
    Podľa mňa cestovný príkaz nemusí byť, ani daniari ho nechceli. Stačí evidencia jázd.

    rosnička je offline (nepripojený) rosnička

    rosnička
    Manual, to auto je súkromné a používa sa na firemné účely a mám priloženú aj evidenciu jázd.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    rosnička
    Manual, to auto je súkromné a používa sa na firemné účely a mám priloženú aj evidenciu jázd.
    Tak bločky nemôžeš účtovať, ale si musíš vypočítať náhradu za 1km tak ako som uviedol vyššie a bude to OK
    Pekný večer...

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Manual
    Tak bločky nemôžeš účtovať, ale si musíš vypočítať náhradu za 1km tak ako som uviedol vyššie a bude to OK
    Pekný večer...
    Manual, takže ak som to pochopila správne účtujem následovne:
    - súkromné auto: neúčtujem bločky z tankovania, ale 6,20 + alikvotnú čiastku na PHM (2,80 - spomínané hore)?
    - nemusím si teda odkladať bločky z tankovania?
    - stačí mať iba knihu jázd?

    Ak som pochopila správne, som šťastná ak nie prosím o vysvetlenie ešte raz.

    Vďaka

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    toria
    Manual, takže ak som to pochopila správne účtujem následovne:
    - súkromné auto: neúčtujem bločky z tankovania, ale 6,20 + alikvotnú čiastku na PHM (2,80 - spomínané hore)?
    - nemusím si teda odkladať bločky z tankovania?
    - stačí mať iba knihu jázd?

    Ak som pochopila správne, som šťastná ak nie prosím o vysvetlenie ešte raz.

    Vďaka


    Ešte jedna otázočka, keď je auto v majetku SZČO, zaplatená cestná daň, tak ako vyučtujem spotrebu?
    malo by to byť tak, že zaučtujem bloček zo dňa kedy som tankovala, ale potom tú spotrebu - tam by mala byť nejaká priemerná cena za PHM - ako to riešite? Vyrátate to z bločkou - teda ten priemer, alebo nájdem niekde na nete priemerné ceny za PHM za daný mesiac, alebo ako vlastne to robiť???????

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    toria
    Ešte jedna otázočka, keď je auto v majetku SZČO, zaplatená cestná daň, tak ako vyučtujem spotrebu?
    malo by to byť tak, že zaučtujem bloček zo dňa kedy som tankovala, ale potom tú spotrebu - tam by mala byť nejaká priemerná cena za PHM - ako to riešite? Vyrátate to z bločkou - teda ten priemer, alebo nájdem niekde na nete priemerné ceny za PHM za daný mesiac, alebo ako vlastne to robiť???????
    Doklady o nákupe zaúčtuješ ako výdavok, ovpl. základ dane. Na konci roka si prepočítaš spotrebu poh. hmôt podľa údajov v TP. Ak si nakúpila napr. 1000 litrov a nárok na spotrebu prepočítaný podľa TP je 950 litrov, v uzávierkovej operácii 50 l (x priemerná cena PHM v roku) ponížiš výdavky.
    Nemáš potrebu vyhľadávať priemerné ceny, veď budeš mať ceny na dokladoch o nákupe.

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Paula
    Doklady o nákupe zaúčtuješ ako výdavok, ovpl. základ dane. Na konci roka si prepočítaš spotrebu poh. hmôt podľa údajov v TP. Ak si nakúpila napr. 1000 litrov a nárok na spotrebu prepočítaný podľa TP je 950 litrov, v uzávierkovej operácii 50 l (x priemerná cena PHM v roku) ponížiš výdavky.
    Nemáš potrebu vyhľadávať priemerné ceny, veď budeš mať ceny na dokladoch o nákupe.
    Ďakujem pekne!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.