Zavrieť

Porady

Obstaranie hmotného majetku formou splátok...

Pekný deň,
ak by bolo možné ma troška usmerniť....firma kúpila lešenie od jednej spoločnosti - na splátky. Mne to teraz nie je celkom jasné, ja si myslím, že to nie je klasický leasing. Zálohovku - mimoriadna splátka kúpnej ceny (niečo ako akontácia) sme platili firme u kt. sme si lešenie obstarali a Faktúru - daňový doklad (česká firma-takže samozdanenie) s celk. sumou vrátane navýšenia v mesiaci apríl je vystavená firmou, na kt. účet máme zasielať splátky (pravdepodobne dodávateľ má s touto firmou uzavretú zmluvu možnosti splátkového predaja jeho tovaru). Čiže bola uzavretá Kúpna zmluva o splátkovom predaji, a máme k dispozícii Rozpis splátok ku KZ a k daňovému dokladu....preto mi to vrtá hlavou..stačí keď zaúčtujem daň. doklad v apríli (samozdanenie) klasicky
042/321 a mesačne budem ponižovať záväzok kedy uhradím splátky, alebo musím zaúčtovať 042/474 ...???
A ďalšia vec, ten rozpis splátok je asi taký, že sú tam uvedených 12 splátok, kt. počet sme si vybrali....je tam dátum splatnosti, suma k úhrade, ale tá suma nie je rozpísaná ako istina + úrok, ale iba jedna suma..takže si to mám prepočítať sama, čo z toho je istina a čo úrok a ten úrok zaúčtovať na účet 562 mesačne...? Lešenie je v 2 odp. skupine, čiže ho budem odpisovať 6 rokov, alebo 12 mesiacov podľa splátok?

Máte niekto také skúsenosti...? len preto, lebo keby to bol leasing, tak by bola zmluva o leasingu...a takto sú to iba splátky.

Ďakujem.
Naposledy upravil kampari : 15.05.18 at 17:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je to KZ s formou úhrady na splátky. Veď tak aj píšeš. Nie je to lízing, neúčtuješ teda cez 474. Splátky zaúčtuješ tak, ako sú definované. Nič nerozpisuješ.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kampari Dík...Teda nemám brať v ohľad ani úroky, nič....? resp. pri zaúčtovaní rozpíšem
    042/321
    562/321
    a teda aj úroky budú súčasťou vstupnej ceny? dík
    Tweety Kedže nie sú vyčíslenie, tak nie.
    kampari Aha....tak potom o.k. potom to je až príliš jednoduché. Dík
      zbaliť

    Obstaranie hmotného majetku formou splátok...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.