Zavrieť

Porady

Zriadenie vecného bremena- prechod.

Keď budem mať na svojom pozemku zriadené VB-prechod cez môj pozemok k susedovmu domu,môže cez môj pozemok prechádzať len sused-vlastník nehnutelnosti 1/1 alebo aj jeho rod.príslušníci,ktorí nie sú spoluvlastníci domu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ak dáš právo prechodu in rem - viaže sa to k nehnuteľnosti a toto právo zostáva i po zmene vlastníka.
    Ak dáš právo prechodu in personam - tam už určuješ osobu, ktorá toto právo bude mať. Pre iné osoby už však neplatí. Toto právo sa zmenou vlastníka, alebo inou udalosťou k osobe, ktorá toto právo má (skon, odsťahovanie a pod.) ruší.
    Toto si prečítaj - je to všetko vysvetlené
    http://www.skgeodesy.sk/files/sloven...ne-bremena.pdf
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Takto je to vtedy, ak sa zriadi bremeno dohodou a ak je aj iný prístup k stavbe.
    Ak však "bude zriadené" vecné bremeno zo zákona, môže prechádzať každý.

    občiansky zákonník § 151o
    3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
    misoft Ovšem - ak by to vlastník priľahlej stavby, využívajúci vecné bremeno neprimerane a nadmerne využíval, dalo by sa tu už konštatovať o vzniku hrubého nepomeru a výhodou oprávneného a v tom prípade vlastník pozemku, ktorý má to vecne bremeno, ho môže rozhodnutím súdu zrušiť, alebo obmedziť.
    http://www.pravny-poradca.sk/vecne-b...du-a-zo-zakona (2)
    Mária27 Právne významný je však len ten hrubý nepomer, ktorý vznikol v dôsledku zmeny, čiže medzi zmenou pomerov a vznikom hrubého nepomeru musí existovať príčinná súvislosť.
    Nejde teda o nadmerné využívanie, ale o významnú zmenu vo využívaní - to tu zrejme nehrozí.
    misoft A preto je lešie to in personam... (zdá sa mi)....
    Mária27 in personam je len na skrátenie cesty, nie na prístup k nehnuteľnosti - to sa so susedom môžu dohodnúť aj bez vecného bremena
    Katy a R misoft - rozmýšľam, že načo by som si zriaďovala bremeno len pre seba - k rodinnému domu? ostatní by lietali, alebo prosíkali o možnosť prechodu každý deň?
    To by možno bolo vhodné, v prípade, keby som si postavila pustovnícku chatrč na konci nejakého pozemku ...? (že - nerušte moje kruhy!☺)
      zbaliť

    roman876 je offline (nepripojený) roman876

    roman876
    malo by sa dat zriadit vecne bremeno len na konkretnu osobu = suseda vlastnika nehnutelnosti.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Hm...a keď príde nejaký opravár, poštár, atď...tak potom ako ?
    Sa bude vybavovať nejaké zvláštne povolenie alebo to bude na zvážení a povolení dotyčného suseda ... či ?
    misoft Poštár.... ten vykonáva službu verejnosti, takže vlastník pozemku bude akceptovať jeho prechod na doručenie zásielky. Opravár - no sused povie, alebo požiada, aby ten opravár mohol prejsť. Takže VB na nich nie je až tak potrebné, vlastník pozemku to môže jednorázovo povoliť i ústne.
    roman876 Ja sice niesom pravnik, ale podla mna to je tak ako pise misoft. Teda ak das pravo prechodu in personam - tak urcis konkretnu osobu a to pravo plati len na nu. Z toho mi vychadza ze opravar, postar a pod nebudu mat pravo prechodu cez pozemok na ktorom bude vecne bremeno in personam. (ak sa mylim, prosim opravte ma).
    buchač roman
    Mne vychádza len jedno.

    Proste si nepochopil iróniu v mojom komente...alebo si nepochopil vôbec.
    Lebo to, čo ty tvrdíš, to je nenormálne.

    Otočím inak.
    Ty by si súhlasil s takým stavom, že by sa ti do domu nik nemohol dostať ? Respektíve by bol do VB zakomponovaný odsek o oprávnených osobách ?
    Povedzme, že sa nasťahuje mladá rodina, len on a ona.
    Narodí sa im dieťa,potom druhé...takže podľa teba by sa malo VB aktualizovať na patričných miestach ?

    Po zásielky by si chodil na poštu...bol by si pri poruche bez elektriny...dokonca ani lekár by nesmel cez pozemok chodiť...atď.

    Takto si to predstavuješ ?
    Či sa mýliš ? Kuwa...a ešte ako sa mýliš !
    roman876 buchac:
    pochopil som a aj som sa na tom dobre zasmial . Neviem si celkom v reali predstavit, ze by sa k domu nedostal postar, pripadne neaky opravar. Tu skor ide o to, ze veci na ktorych sa tu my zasmejeme a pripadaju nam hupe sa mozu skutocne v tomto state stat, ak si niekto zriadi vecne bremeno len na osobu. Ved preto sa zadavatelka otazky pytala, ci moze cudzim osobam zabranit prechadzat cez svoj pozemok a toto je moznost. (ja osobne by som pozemok s VB nekupil a ani taky, na ktory sa dostanem len cez pozemok niekoho ineho). Potom presne vznikaju taketo tahacky.
      zbaliť

    Zriadenie vecného bremena- prechod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.