Zavrieť

Porady

Čo robiť po ukončení PP dohodou počas maródky?

Maródim, som po operácii a keďže firma končí dostal som ukončenie PP dohodou ku koncu mesiaca. Budem maródiť tak ešte zhruba mesiac a zaujíma ma ako to funguje. Treba to niekde hlásiť? Mam si niečo platiť počas PN? ( zdravotné, sociálne a podobne) ako to funguje ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    S rozhodnutim o priznani nemocenskych davok z SP sa prihlasis v zdravotnej poistovni ako poistenec statu na PN v ochrannej dobe. Mal by si do 8 dni od skoncenia PP, ale len cez vychadzky alebo elektronicky.
    Predlzenie aj ukoncenie PN uz nosis priamo do SP.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    777777 ako sa dopracujem k tomu rozhodnutiu?
    veronikasad Odkedy si PN? Vydáva ho SP.
    777777 od 12 aprila
    ivka70 a este ti tiake neprislo postou?
    777777 nič mi neprišlo zatial
    777777 to by malo normálne dojsť aj keď som ešte zamestnaný? nie až po výpovedi?
    ivka70 ano, to posiela SP, ked zacne vyplacat po 10 dnoch nemocenske, nema to nic spolocne s vypovedou
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na úrade práce ťa zaeviduje až po skončení PN. Počas PN štát za teba platí len zdravotné poistenie. V sociálnej poisťovni sa môžeš prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba na celý balík poistenia.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Rozhodnutie zo SP o poberaní a výške dávky dostaneš listom. Teoreticky ani nemusíš ísť do ZP - lebo SP to nahlási, že si poberateľom dávky, ale je to s veľkým oneskorením, takže sa aby si nefiguroval ako neplatič, zastav sa v ZP dakedy ( s tým rozhodnutím). Dá sa to poslať aj cez EP, ak máš prístup. Počas poberania dávky si poistencom štátu - neplatíš poistné. Ale po skončení už na to treba myslieť, buď sa zaeviduješ na UPSVaR - stále budeš poistencom štátu, alebo sa zamestnáš. - ak nie budeš si musieť ZP platiť sám .
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    777777 dobre takže ak mi to príde, poslať to do ZP. takže sociálne aj zdravotné mam hradené štátom počas PN? lebo ta veronika vyššie píše že platí zdravotne ale o sociálnom nič.
    ivka70 nie poslat do ZP, kopiu tam prinesies, ked sa pojdes prihlasit ako poistenec statu na PN, prilozis k prihlaske (to iste robis aj keby si sa prihlasoval elektronicky)
    socialne nie je povinne a po skonceni PP ti ho uz nikto neplati, ak by si ho chcel ty sam ,vies sa prihlasit dobrovolne a platit si ho sam
    777777 aha tak to treba ešte aj nejakú prihlášku vypisovať. a keby si zaplatím to sociálne čo s toho mám?
    ivka70 podla toho ,co si zaplatis: pocita sa ti to do dochodku, narok na podporu v nezamestnanosti, narok na nemocenske a pod.
    nemusis to ale robit .....ono to aj dost stoji
    777777 kolko je to dosť ? takto keby si to nezaplatím, tak po skončení PN by mi nejako krátili tu 6 mesačnú podporu?
    ivka70 podla toho, aky vymeriavaci zaklad si urcis, tu si mozes nastudovat moznosti a je tam aj kalkulacka: https://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s
    777777 dobre a keby dajme tomu ukončím PN ku koncu mesiaca, prihlásim sa na úrad a pôjdem dalej na PN? dalo by sa to tak?
    ivka70 nic by ti nekratili, na 6 mesacnu podporu ti narok vznikne, ak mas odpracovane aspon 2 roky
    naco by si ukoncoval PN? novu PN po skonceni PP by si mal platenu len ak vzniknev ochrannej dobe 7 dni po skonceni PP.
    Na UP mas cas sa hlasit az po skonceni PN .... bez jej prerusovania
    777777 to mi je jasne ale myslím to tak že keby sa prihlásim a idem dalej PN že by už za mňa už platil sociálne UP
    ivka70 nie, ani pocas evidencie na UP nikto za teba socialne odvody platit nebude
    777777 aha dobre vedieť, vďaka za rady ja som z toho jeleň na úrade som bol pred 14 rokmi naposledy. len aby mi teda ten papier došiel
    777777 neviem prečo som si myslel že ked si na úrade už že to budu za teba platiť oni aj keď si PN
    ivka70 volakedy davno to tak bolo, ale uz nie (setrime)
    ked ti papier nedojde, vystavia ti ho na pobocke SP, poziadaj
      zbaliť

    Čo robiť po ukončení PP dohodou počas maródky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.