Zavrieť

Porady

osobná asistencia a elektronická komunikácia s daňovým úradom

Dobrý večer,
robím osobnú asistenciu,mám DIČ kartu. Chcem sa opýtať či mám vybaviť elektronickú komunikáciu podľa zákona č. 563/2009 Z. z. povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami.
Ďakujem
Mila123 nie, nemusíš, nakoľko tvoja činnosť nepatrí pod živnostenský úrad
Žabinka Milka, neviem.. aj ja som to napísala ako odpoveď ale potom som zmazala, lebo sú to príjmy podľa § 6 ods.2 písm.b):
https://podpora.financnasprava.sk/37...odnikan%C3%ADm
a povinná el. komunikácia sa týka FO - daňové subjekty, ktoré majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    kočky - ja mám takú info, že aj OA musia elektronicky. Som stále verila, že bude výnimka pre OA, že sa to nejako zdôvodní .. ale ????
    Ma to veru zaujíma - lebo veľa takýchto OA skončí, ak budú musieť elektronicky toto riešiť. tuto zákon:
    (1) Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 finančnej správe má
    a) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo právnickou osobou zapísanou v obchodnom registri, alebo fyzickou osobou-podnikateľom registrovanou pre daň z príjmov,
    b) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
    c) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
    d) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt podľa písmena a), ktorého zastupuje pri správe daní.

    a toto citujem zo stránky FS "... Ide o daňové subjekty, ktoré majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov."
    - a ešte k tomu, že musí len kto podniká podľa ŽZ, alebo kto má len DIČ nemusí ? - napr poisťováci, auditori - určite budú musieť elektronicky - či?
    ..... takže našla som vyjadrenie
    - keďže termín "podnikateľ" sa v Daňovom poriadku nedefinuje, treba vraj použiť Obchodný zákonník ☺
    Tak hádam nebude treba tú el. komunikáciu ?
    ....
    dopĺňam - ďalšie info som sa dozvedela na DU - že to nechávajú na daňovníkovi - ako sa ohodnotí (aj s prihliadnutím na def. v OZ) . Samozrejme tí, ktorí majú aj inú szčinnosť - tam nie je čo riešiť - el. komunikácia jasná. A čo sú len čistí asistenti - ak teda sa rozhodnú, že nie sú podnikatelia - tak ani nemusia elektronicky. ☺
    Ale medzi riadkami - že by aj doporučili? (mám taký dojem, že časom prejdú aj tak na el komunikáciu pre všetkých?)
    Naposledy upravil Katy a R : 20.06.18 at 10:29
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alaya1 OA ak nie su aj SZCO nemusia elektronicky, info z info linky financnej spravy.
    Katy a R ☺ je to aj v doplnení - aj vo videonávodoch na stránke FS https://www.porada.sk/98021-osobna-a...ml#post3058371
    - toto sme riešili ešte vlani - keď neboli presné inštrukcie (kuk dátum)
    alaya1 super...
      zbaliť

    Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

    Maria129
    Osobní asistenti nie sú povinný sa registrovať na elektronickú komunikáciu, nejde totiž o podnikanie, kde účelom je dosiahnutie zisku.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    našla som toto:
    https://www.omdvsr.sk/index.php/mapa...ym-uradom.html
    a ešte toto:
    Povinnosť EK sa nevzťahuje na
    a, PO, ktoré nie sú zapísané v OR, napr. na pozemkové spoločenstvá, n.o., obč. združenia, nadácie, mimovládne organizácie;
    b, fyzické osoby, ktoré napr. prenajímajú byt, nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť a v rámci prenajímanie neposkytujú aj služby (potom by už táto FO mala postavenie živnostníka), osobný asistent, činnosť sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Mila123 má pravdu. Síce ide o príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b, ale nie je to podnikanie. Takže nie je povinná elektronická komunikácia s DÚ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pytala som sa dnes osobne na nasom DU. Elektronicka komunikacia sa vzťahuje na zivnostnikov a osoby podnikajuce podla osobitneho predpisu. OA s DIC z DU nie je podnikanim, ale vraj si to mam este overiť na FS.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Polopatisticky:
    Elektronická komunikácia sa vzťahuje na toho, kto má príjmy podľa §6 a ZÁROVEŇ je podnikateľom podľa živnostenského alebo obchodného registra.


    Kto má len DIČ, ale nemá IČO, tak el.komunikácia nie je povinná.

    osobná asistencia a elektronická komunikácia s daňovým úradom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.