Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra v CZK

Dobrý deň,

ešte som sa s tým nestretla, čítala som o tom, ale potrebovala by som poradiť, či som dobre porozumela. Sme platcovia DPH, účtujeme v PÚ.

Na základe zmluvy nám má česká firma zhotoviť určité zariadenie do 31.8.2018. Platba prebehne v 3 častiach. Spolu to bude dajme tomu 150 000 CZK.
Prišla nám zálohová faktúra na zaplatenie 70 000 CZK. My máme účet vedený v EUR v ČSOB, dodávateľ má účet vedený v CZK. Môžem tých 70 000 CZK prepočítať na eurá kurzom Čsob z dňa úhrady (26.6.2018) a budem brať kurz Devízy predaj (25,6180 CZK)? Teda 70000/25,618=2 732,45 EUR.
A vlastne ja platbu v banke zadám v EUR, banka to prepočíta a dodávateľovi príde platba v CZK?? Zaúčtujem 052/221

Takto budem postupovať aj pri ďalšej zálohovej platbe a potom, keď príde vyúčtovacia faktúra napr. 25.8.2018 z dátumom dodania 24.8.2018 a bude uvedená IBA v CZK, spolu 150 000 CZK, tak tých 150 000 CZK prepočítam kurzom ECB z 23.8.2018 (deň, predchádzajúci dňu uskutočnenia účt. prípadu). A IBA túto sumu v EUR nahodím do účtovníctva, zaúčtujem 042/321 a odpočítam zálohy (ktorých sumu získam spočítaním uhradených záloh) 321/052.
A vzniknutý rozdiel bude buď kurzový zisk alebo strata??

A ešte pri tej vyúčtovacej faktúre v auguste môžem urobiť samozdanenie z celkovej sumy?

Poradíte mi, prosím?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil katka112233 : 27.06.18 at 03:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zálohová faktúra v CZK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.