Zavrieť

Porady

Ako správne vypočítavať priemerované ceny v sklade?

Potreboval by som vedieť presný algoritmus na výpočet mesačných prípadne aj priebežných priemerovaných cien v sklade. (Najlepšie tak, ak je to možné, aby sa nemusela robiť mesačná uzávierka skladu a priemerne ceny by boli i v nasledujúcom mesiaci platné.)
veronikasad to chceš robiť ručne ? Kolko položiek ?
Dav cena sa pri uzávierke skladu nemení - veď sa uzatvárajú existujúce položky, už ocenenené
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    O nejakom mesačnom priemerovaní cien neviem, výpočet váženej nákupnej ceny sa robieva priebežne po každom nákupe, aby sa v tejto cene až do ďalšieho nákupu a výpočtu zo skladu zásoby vydávali (odúčtovavali). Je nutné si dávať aj pozor na poradie pohybov a robiť výpočty chronologicky, lebo keď sa nejaký pohyb preskočí, tak je treba po doplnení nanovo prepočítať všetky nasledujúce pohyby, aby to sedelo. Softvéry na trhu to štandardne všetko zvládajú. Algoritmus je nasledovný:

    Nová VNC = (Starý počet na sklade * Stará VNC + Prijímaný počet na sklad * Nákupná cena prijímaného počtu) / (Starý počet na sklade + Prijímaný počet na sklad)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    usapp Vdaka za odpoved, to je presne to, co som hladal. Este, ak sa mozem opytat. Vazeny priemr sa pocita za uctovne obdobie (pripadne mesacne alebo kvartalne) alebo sa berie od prveho prijmu na sklad? Ono, zrejme, pokial nieco z vypoctu nevypadne, tak by mal byt vysledok rovnaky. Ale mohol by sa zmenit vypadnutim vydanych poloziek, pri uzavierke skladu.
    Dav počíta sa vždy pri príjme na sklad a pri uzávierke skladu sa nemení - ostane ten, ktorý sa vypočítal pri poslednom príjme
    usapp Neviem, ci mam spravne info. Ale vraj to niektore uctovne systemy robia tak, ze pri rocnej uzavierke skladu nahradia pohyby za uplynuly rok jednym prijmom na sklad v priemernej cene ocistene o vydaje za uplynuly rok. (Pociatocny stav na zaciatku roka.) Ak by to tak robili, tak by sa vysledna priemerna cena v nasledujucom roku zmenila oproti tomu, ak by sa vypocitavala vazena cena priebezne od prveho prijmu na sklad. Ako to teda je spravne?
    Dav To sú aké programy? Rok sa uzatvára v cene, vypočítanej z posledného príjmu, a otvára sa v cene, v akej sa uzatvoril. Vážený aritmetický priemer má svoje pravidlá a neriadi sa kalendárom, ale matematikou.
    usapp Ako som pisal, neviem ci mam spravne info. Preto radsej nebudem specifikovat verejne, aby som niekomu neuskodil. Kazdopadne dakujem za konzultaciu. Velmi mi pomohla ujasnit si, ako to ma byt spravne. ;-)
      zbaliť

    Ako správne vypočítavať priemerované ceny v sklade?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.