Zavrieť

Porady

Ílovitá pôda

Chcel by som sa poradiť. Taktiež máme ílovitú ťažkú pôdu, ktorá nám zostala z výkopov a chceli by sme ňou vyrovnať terén, na ktorom bude z časti trávnik a z časti predná záhradka - nejaké trvalky prípadne dreviny.
Dočítal som sa teda, že vlastnosti takejto pôdy vylepším pieskom. Stačí taký, čo kúpim v stavebninách? Existuje aj nejaký pomer piesku a zeme?
A ešte jedna otázka, či by ste do takejto zeme primiešali aj nejaký záhradnícky substrát, prípadne rašelinu? Tiež by ma zaujímal pomer.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ZahradnikAmater
    Pôda pre pestovanie (čohokoľvek) musí byť humózna, aby udržala vodu aj živiny a umožňovala recykláciu pôdnymi baktériami a hmyzom. Na to piesok nestačí. Riešením je mulčovanie a trvalé prihnojovanie dážďovkami. Pre začiatok treba pri výsadbe použiť "hniezda" so substrátom, rastliny si potom vytvoria korene aj do ílu a po rokoch za pomoci dážďoviek dôjde k zúrodeniu aj ťažkej pôdy, všetko z mulču a zo zvyškov rastlín.
    Niekto zaoráva hnoj alebo používa zaorané zelené hnojenie, ale tým sa len prerušuje proces zúrodňovania. Stačí trvalé mulčovanie zhora.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bodliak Kedze si len amater, bude ti odpustene.
    ZahradnikAmater Hlavne aby tebe odpustila tvoja záhrada, ak robíš niečo čo "sa vždy robilo" a nerozmýšľať o tom, len slepo nasleduješ. "Profesionáli" síce majú školy, a často aj skvelú produkciu, ale z dlhodobého hľadiska napáchajú veľa škôd, žiaľ nie na svoje pôde, lež prenajatej, ktorú potom "vrátia".

    Ozaj,máš dačo aj k téme, poradíš niečo zo svojej bohatej skúsenosti, praxe a vzdelania? Iste si už všeličo videl, vyskúšal a môžeš to zhodnotiť.
    bodliak To je aká definícia: "čo sa vždy robilo" ? No vždy sa akurát sexovalo, inak by sme tu neboli.
    Iné robil "vždy" tvoj dedo a iné robil môj dedo, lebo môj dedo mal dátum narodenia 1890 a pôdu naozaj zúrodňoval, lebo začínal od nuly. Na kamenitých stráňach, na podmočených lúkach, na rúbaniskách... A vždy to bolo iné. Akurát komunisti a smeráci "vždy" všetko rovnako pojebabrali...
    bjuty smis no proste sa recyklovala hmyzom....však píše ...
    misoft Nie som záhradník, ani amatér... ale môj nebohý starý otec bol skutočným záhradníkom (a žiadny amatér). Pokiaľ mal ílovitú pôdu, tak 1/3 ílovitej, 1/3 piesku (prípadne ľahšej pôdy), 1/3 rašeliny - vpremiešať a mal pôdu, ktorá bola vcelku vhodná aj na pestovanie kvetín i zeleniny.
    To mulčovanie zhora - to je pekná píchovina.... a prerušovanie procesu - tak to je volovina na N-tú.......
    pavol54 Presne preto zeleninári robia len plytkú orbu, nechaj tak niekto nevie čo je štruktúra pôdy (ornica -vysoko humózna, podložie- nedostatok humusu, ale to nie je dôkladné vysvetlenie na dva riadky)
      zbaliť

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    hnojením sa prerušuje proces zúrodňovania ))))))))))))))))))))))))))

    ty si jaký mičurin .....
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bodliak Prerušuje. Možno aj na 15 minút ! ;-)
    ZahradnikAmater Ty si jaký komenský. Nauč sa čítať. Zaorávaním... a možno aj premýšľať v súvislostiach.
    bjuty smis mičurin

    vačšiu sprostosť som už dlho nečítal....

    ešte si stále neodpovedal v inej téme...len si pomazal príspevky )

    vieš...tie tvoje tajomné procesy v pôde..
    ZahradnikAmater Nepoznám ťa, ale obdivujem tvoje skúsenosti. Čo by si s tou pôdou urobil ty?
    bjuty smis štrk, čo mi zostal z poteru a fúru kvalitnej hliny...
    mulčovač by som nechal v garáži a dáždovky hodil sliepkam...majú potom pekné žltka...
    pavol54 dáždovky neobsahujú karotén
    bjuty smis tak prečo sú červeno -bordové ?
    ZahradnikAmater Čistá teoria, že (by som..)? Koľko živín obsahuje štrk? Koľko by stála tá zemina? To by bola "lacná" zelenina"
    bjuty smis aká teoria ??
    ja som tak spravil

    by som -to je na tvoj nezmysel s mulčovačom, nevieš čítať ?

    štrk neobsahuje žiadne živiny
    čítal si vôbec zadanie ?
    aká zelenina ?
    on chce zlahčiť pôdu pod trávnik trvalky, dreviny....
    ZahradnikAmater Trvalky nepotrebujú živiny? Dreviny nepotrebujú živiny? Kde som ja spomínal mulčovač? Nevieš čítať? Či ti robí problém chápať písaný text?
    Ako pomôže trávniku a drevinám "zľahčená" pôda pieskom alebo štrkom?

    Kľudne si používaj svoj vedecký pieskový postup, ja ostanem pri svojom amatérskom zúrodňovacom postupe. A autor otázky si vyberie, či chce za svoj trávnik trvale platiť alebo si zvolí automatický prírodný a trvalý postup.
    bjuty smis potrebujú...preto píšem, že fúry kvalitnej hliny..
    ty len tak strielaš sprostosti a nečítaš ??

    Riešením je mulčovanie .. .... Stačí trvalé mulčovanie zhora. ..

    tu píšeš o mulčovaní.....ako mulčuješ bez mulčovača ??

    ako pomôže trávniku zľahčená pôda pieskom )

    však to je zadanie od autora...mne sa snád sníva )
    dúfam, že nechodíš voliť....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.