Zavrieť

Porady

Môže nám zamestnávateľ zvyšovať normy?

Dobrý deň,

veci sa majú tak, že sa zmenilo vedenie spoločnosti v ktorej pracujem. Som robotník, zaradený v 3. rizikovej skupine a nariadili nám zdvihnutie noriem o 40%.
Asi pred týždňom bol u nás bezpečnostný pracovník, ktorého som sa pýtal na toto zvyšovanie, bohužiaľ nemal na mňa veľa času. Povedal mi, že v tej rizikovej skupine v ktorej sme my zaradený by sa podľa nového zákonníka práce nemalo pracovať úkolovo, tj. nemali by sme mať normy. Viete mi povedať čo je na jeho odpovedi pravdy?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    § 133 Zákonníka práce

    Normovanie práce
    (1) Zamestnávateľ môže zavádzať alebo meniť už zavedené normy spotreby práce len na základe objektívneho posúdenia požadovaného množstva práce a pracovného tempa zamestnanca. Pri určovaní požadovaného množstva práce a pracovného tempa musí vziať do úvahy pracovné tempo primerané fyziologickým a neuropsychickým možnostiam, právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čas na osobnú očistu po skončení práce a čas na prirodzené potreby zamestnanca.

    (2) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby predpoklady na uplatnenie noriem spotreby práce boli utvorené pred začatím práce. Normy spotreby práce a ich zmeny sa musia zamestnancom oznámiť vždy pred začatím práce a nesmú sa uplatňovať so spätnou platnosťou.

    (3) Ak zavádzanie a zmeny noriem spotreby práce nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnávateľ zavádza normy a vykonáva ich zmeny až po dohode so zástupcami zamestnancov; ak k dohode nedôjde do 15 dní od predloženia návrhu, rozhodne príslušný inšpektorát práce podľa osobitného predpisu.

    (4) Zamestnávateľ nesmie uplatňovať normy spotreby práce, v dôsledku ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti alebo zdravia zamestnancov.

    mirko70 je offline (nepripojený) mirko70

    mirko70
    Dnes sme akurát mali školenie na toto téma. Bližšie ti o tom povie Pracovná zdravotná služba/PZS/ ,nie bezpečak . Zdvihnutie noriem o 40% to je silná káva už aj pre otázku na Inšpektorát práce.Ak tam máte oddelenie BOZP,tak majú adresu aj kontakt na PZS,pod ktorú spadáte,resp.ktorá ju u vás vykonáva.
    Naposledy upravil mirko70 : 24.07.18 at 19:51
    willma veľa bezpečákov je kompetentnejších ako PZS, lebo tu boli už dávno pred tým, ako niekto začal vôbec lobovať za vznik a uzákonenie PZS

    Môže nám zamestnávateľ zvyšovať normy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.