Zavrieť

Porady

Rezervy

Na konci roka 2005 sme vytvorili rezervu na audit 20.000,- sk, uctovane 552/323
Teraz nam prisla faktura za audit, ale je tam nizsia suma, 15.000,- Sk. Ako to zauctujem?
Vacsinou sme vzdy vedeli ake fa nam pridu, takze sme davali presnu sumu, zauctovala som to 323/652 a tym padom som mala 323 vynulovanu, ale ako teraz to netusim ...
Poradi mi niekto?
Dakujem
Usporiadat
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Myslím, že faktúru za audit si zaúčtuješ v tej sume ako ti prišla teda 15.000,- na 518 analyticky/321 a rezervu zúčtuješ v tej výške ako si si ju vytvorila čiže 20.000,- 323/652. )
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Ja by som 15.000,- Sk zúčtovala z vytvorenej rezervy a zvyšných 5.000,- Sk preúčtovala 323/652
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Boby - to je zlý postup!
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Prečo? Rada sa naučím ten správny, napíš mi ho prosím.
Bežne tak rozpúšťam rezervy, priamo vo faktúrach na ktoré boli vytvorené a audítorka nenamieta....
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Vymeň auditorku!

Správny postup - je v Cenigovej:
- vytvorenie rezervy: 552 /323 (45*)
druhý rok:
- došlá faktúra za služby: 5* / 3*
- rozpustenie rezervy: 323 / 652

Možno si to mýliš s nevyfakturovanými dodávkami, ktoré sa účtujú:
prvý rok:
- nevyfakturovaná ale došlá dodávka, o ktorej vieš presnú cenu: 5* / 326

druhý rok:
- došlá faktúra: 326 / 321*

Dobre si prečítaj aké znaky majú rezervy (poznáš účel, poznáš čas, nepoznáš presnú hodnotu, nemáš doklad) a nevyfakturované dodávky (poznáš účel, poznáš čas, poznáš hodnotu, nemáš doklad)
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

BOBY
Prečo? Rada sa naučím ten správny, napíš mi ho prosím.
Bežne tak rozpúšťam rezervy, priamo vo faktúrach na ktoré boli vytvorené a audítorka nenamieta....
Pozri Postupy účtovania
§ 79
Účtová skupina 65 - Zúčtovanie rezerv a opravných položiek z hospodárskej činnosti
(1) V prospech účtu 652 - Zúčtovanie zákonných rezerv sa účtuje použitie a zrušenie zákonných rezerv so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 451 - Rezervy zákonné.
(2) V prospech účtu 654 - Zúčtovanie ostatných rezerv sa účtuje použitie a zrušenie ostatných rezerv, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 323 – Krátkodobé rezervy alebo účtov účtovej skupiny 45 - Rezervy okrem účtu 451 - Rezervy zákonné.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
BOBY
Prečo? Rada sa naučím ten správny, napíš mi ho prosím.
Bežne tak rozpúšťam rezervy, priamo vo faktúrach na ktoré boli vytvorené a audítorka nenamieta....
A kam potom účtuješ úhradu faktúry za audit. Nechýba ti tam účet 321?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Rezervy vytvorené na budúce náklady sa použijú v svojej vytvorenej výške bez ohľadu na sumu vzniknutých / vyúčtovaných/ nákladov, na úhradu ktorých bola rezerva vytvorená. K rozdielom na účte 323 nebude dochádzať.
Cenigová- str.168 a 169.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Všetkým sa Vám ospravedlňujem, jasné že som to poplietla s nevyfakturovanými dodávkami (326). Ďakujem za ohlasy, nepozornosť sa nevypláca.
No čo, stará baba - hotové nešťastie.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

:p pohodka, sme len ľudia
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Ďakujem za podporu, asi už fakt musím ísť na dovolenku......
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Boby, učíme sa na chybách. A najlepšie na vlastných. Vďaka Tebe bola odpoveď zadávateľovi detailnejšia. A ak si nebola na dovolenke, tak je najvyšší čas, leto končí. Apropo, rezervy patrili vždy medzi účtovný delikates.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, čo sa týka rezerv, mám jednu nejasnosť - minulý rok 2005 som vytvorila rezervu na nevyčerpanú dovolenku 552/323 z toho som vyčlenila ešte 35,2% odvod z rezervy, ale to som zaúčtovala ako 524/323 a potom v roku 2006 som to rozpustila cez jeden doklad 323/652. Neviem, či to neni moc veľká chyba, keď som to dala ako 524/323 a nie ako 552/323?
Naposledy upravil jenny7 : 17.08.06 at 11:22
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

zlatica76
Vymeň auditorku!

Správny postup - je v Cenigovej:
- vytvorenie rezervy: 552 /323 (45*)
druhý rok:
- došlá faktúra za služby: 5* / 3*
- rozpustenie rezervy: 323 / 652

Možno si to mýliš s nevyfakturovanými dodávkami, ktoré sa účtujú:
prvý rok:
- nevyfakturovaná ale došlá dodávka, o ktorej vieš presnú cenu: 5* / 326

druhý rok:
- došlá faktúra: 326 / 321*

Dobre si prečítaj aké znaky majú rezervy (poznáš účel, poznáš čas, nepoznáš presnú hodnotu, nemáš doklad) a nevyfakturované dodávky (poznáš účel, poznáš čas, poznáš hodnotu, nemáš doklad)
Súhlasím pre rok 2006.
V roku 2007 sa ale bude účtovať inak. Použitie rezervy sa bude účtovať ako zníženie záväzku a iba zrušenie nevyužitej časti rezervy (ak bola vytvorená väčšia ako je potrebné) do výnosov.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Áno súhlasím, bolo to aj na školení u Ing. Cenigovej.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

jenny7
Ahojte, čo sa týka rezerv, mám jednu nejasnosť - minulý rok 2005 som vytvorila rezervu na nevyčerpanú dovolenku 552/323 z toho som vyčlenila ešte 35,2% odvod z rezervy, ale to som zaúčtovala ako 524/323 a potom v roku 2006 som to rozpustila cez jeden doklad 323/652. Neviem, či to neni moc veľká chyba, keď som to dala ako 524/323 a nie ako 552/323?

Prosím, mohol by mi niekto povedať názor na môj príspevok? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jenny7
Ahojte, čo sa týka rezerv, mám jednu nejasnosť - minulý rok 2005 som vytvorila rezervu na nevyčerpanú dovolenku 552/323 z toho som vyčlenila ešte 35,2% odvod z rezervy, ale to som zaúčtovala ako 524/323 a potom v roku 2006 som to rozpustila cez jeden doklad 323/652. Neviem, či to neni moc veľká chyba, keď som to dala ako 524/323 a nie ako 552/323?
zaúčtovala si jednu r. na 552 a druhu (odvody na 554?
v r. 2006 všetko na 652?
Účtovne až zasa taká strašná chyba to nie je... oba účty sú na rovnakom riadku vo výkaze.
Chyba by mohla byť z daňového hľadiska, lebo obe rezervy aj ich rozpustenie sú daňovo uznané. Ak si nerobila pripočitateľnú položku, tak je to OK.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Odvody som dala ako 524/323.
Pretože podľa minulého účtovania, ktoré už na tento rok neplatilo, mali ísť odvody ako 524/383, ale potom mi jedna moja účtovníčka poradila, že už sa účtujú ako 552/323 podľa nového. Tak rezervu som dala ako 552/323 a odvody som dala 524/323
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jenny7
Odvody som dala ako 524/323.
aha....neviem čítať, prepáč.
Takže to už je vážnejšia účtovná chyba, ale čo už teraz?
Teoreticky za to môže byť aj pokuta ... , ale neplaš sa, ak to je jediná chyba, ešte ti nikto za to hlavu neodtrhne.
nesedí teraz okruh tvorba a rozpustenie rezerv..... hm, je to vidno aj z výkazov.
Chcem povedať, že áno, je to chyba, ale asi sa už v tvojom prípade opakovať nebude. Aj tak sa menia postupy účtovania, čo sa týka rezerv.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Jedná sa o nejakých 570,-Sk, čo mi navrhuješ urobiť????
Naposledy upravil jenny7 : 17.08.06 at 12:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať