Zavrieť

Porady

Kde mám nahlásiť, že mi neodovzdávajú stravné listky?

Kde mám nahlásiť, že mi neodovzdávajú stravné lístky a pritom mi ich strhávajú zo mzdy 5 mesiacov.

dáva zamestnancom gastrolístky, ale prečo mi strhnú a nedajú, to je tiež zaujímavé, nejdeš sa dopátrať. pochopila by som keby nestrhli a nedajú.
Naposledy upravil ivka70 : 12.08.18 at 17:25
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Prečo ti ich nedávajú sa musíš spýtať zamestnávatela ...
vicktor A kolegovia tiez nedostavaju?
MALUBI nedostávajú nik to nerieši
Oliwa Stravné lístky máte naozaj v papierovej forme alebo ako elektronickú kartu, ktorá sa mesačne dobíja a Tebe ju "zabudli" vydať? Tak či tak, nechápem, načo si čakala 5 mesiacov...
MALUBI nemáme elektronickú kartu, a odpoveď že čakať 5 mesiac a dnes odpoveď že či sa chcem takto baviť, keď som spomenula inšpektorát práce, a slovíčko, zajtra, zajtra, tento týždeň, budúci týždeň, tak aj neveriaci Tomáš pochopí že prečo...
Dáša_ Len pre istotu - nepracuješ v reštaurácii a teda nemáte k dispozícii obed? Nepredpokladám, len pre istotu sa chcem spýtať
MALUBI nie nepracujem v reštaurácií
veronikasad Ešte stále si stravné lístky nedostal ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Reklamuj písomne na personálnom oddelení. Upozorni ich, že ak nedôjde k náprave, dáš podnet na Inšpektorát práce...

    Firma má zabezpečené stravovanie, alebo dáva zamestnancom gastrolístky ?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Gastrolístky (stravné poukážky) patria pod ceniny (majú ochranné prvky a svoje sériové číslo) - teda ako iná forma peňazí. Takže ich príjem by mal zamestnanec podpisovať.
    Pokiaľ zamestnávateľ strháva zo mzdy za stravné lístky, vedie v účtovníctve, že zamestnancovi ich vydáva, musí ich aj fyzicky zamestnancovi dať (oproti podpisu).
    Pokiaľ ich nevydá - obrátiť sa na zamestnávateľa, prečo ich nedostávate, alebo podať podnet IP - pretože takto zamestnávateľ si "vylepšuje" svoje účtovníctvo a zároveň okráda zamestnancov.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    tu je o praktikách zamestnávateľov
    http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z...-aktualita.htm
    je tam popísaný taký prípad konkrétne

    V praxi nie sú neobvyklé i prípady „serióznych“ zamestnávateľov, ktorí dokonca prinútia, napr. pod hrozbou prepustenia, zamestnancov podpísať, že stravné lístky akože dostali. Sú aj takí, ktorí si ani s týmto nerobia ťažkú hlavu, jednoducho zavádzajú svojich zamestnancov a vyhovárajú sa, že už v budúcom mesiaci „to dorovnajú“... a čas plynie, zamestnanci sú bez stravných lístkov, ale jesť musia, výlučne na vlastné náklady. Čo urobiť s takýmto „príjmom“ na strane zamestnávateľa?

    Článok je skrátený. Celé znenie článku nájdete zverejnené v súvisiacich dokumentoch.

    Súvisiace právne predpisy
    311/2001 Z. z. Zákonník práce
    595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov
    300/2005 Z. z. Trestný zákon
    125/2006 Z. z. Zákon o inšpekcii práce
    296/2014 Z. z. Opatrenie o sumách stravného
    a tu je stránka Inšpektorátu práce, kde je vľavo Rady a informácie - podnety a sťažnosti

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AK máš zrážky zo mzdy, SL nedostávaš a zam-ľ nijako nereaguje, ani IP s tým nič nerobí, máš podľa §69 ZP možnosť okamžite skončiť PP a svojich práv sa domáhať na súde.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R obávam sa - že §69 nemôže použiť (SL sa tam nespomínajú, nie sú to cestovné náhrady) - alebo áno?
    Tweety ale zrážkou nie je vyplatená celá mzda a to tam už je
    Katy a R čiže ak nezrazí nič za stravné lístky - ale ani ich vôbec nedá - tak len v takom prípade sa nedá použiť? (riešila som vlani niečo podobné - "vydarený" zamestnávateľ)
    Tweety ak nezrazí,, § sa nedá použiť ale v tomto prípade zrazil zo mzdy bezdôvodne, kedže nemal za čo lebo SL nevydal
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Podaj trestné oznámenie. Ide totiž o spreneveru.
    misoft Sprenevera? Obyčajná zlodejina poctivého podnikateľa.... a keby sa šlo do hĺbky - možno by sa zistilo, že ešte aj inde okráda...

    Kde mám nahlásiť, že mi neodovzdávajú stravné listky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.