Zavrieť

Porady

Doklad z RP verzus faktúra

Dnes mi volal náš odberateľ, že prikontrole DPH mu vyhodili naše doklady z dôvodu že : Ku bločku z registr.poklane prikladáme len dodací list. Problém je v tom, že na bločku je vypísaný "doplnkový tovar" všeobecne a na dodacom je rozpísaný konkrétný tovar o aký ide. Vrátili mu to, že vraj v takomto prípade musí byť k pokl. bločku priložená faktúra a nie dod.list. Robia správne ? v tom prípade by sme mali všetky doklady od r.1999 zle a zatiaľ sa nikto neozval. Alebo je to len výmysel jednej pani z DÚ ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Tak teda dávate doklad z registračky + dodací list, alebo príjmový pokladničný doklad + dodací list? Lebo nie je to jedno.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výmysel panej z DU,.... vysvetlenie dôvodu prikladania dodacieho listu je postačujúce.
    A nejde o sumu nad 50 000,- Sk?

    gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

    gabriela7755
    Robíme to takýmto spôsobom ako Bea Š. niekoľko rokov, mala som
    kontrolu na daň z príjmu aj na DPH, nikomu na DÚ to nevadilo
    a nemali žiadne pripomienky

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    V tomto konkrétnom prípade by som sa určite odvolal a žiadal "pani z daňového úradu" predložiť citáciu zo zákona, na základe ktorého tak postupovala.

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Ja som faktúru vystavila, lebo naši odberatelia ma veľmi pekne prosili, že oni sa s ňou nebudú hádať. I keď aj by som sa s ňou vedela porozprávať.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bez vetra sa ani konárik nepohne .-) Celý problém by nevznikol keby na doklade z ERP boli predpísané náležitosti, medzi ktoré patrí aj názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby. Vtedy by nebolo potrebné dopĺňať doklad z ERP dodacím listom. Sami vieme, že ako účtovníci by sme asi ťažko vedeli zaúčtovať doklad, kde by bol názov tovaru: doplnkový sortiment, alebo
    niečo podobné.

    Ono ťažko posúdiť, čo by kontrolórky vytkli. Ale čo keby to bolo, že doklad z ERP nie je faktúra? A vlastne nie je, lebo nemá uvedenú špecifikáciu týkajúcu sa názvu tovaru a podľa § 71 ods. 2 je povinnou náležitosťou dokladu aj druh dodaného tovaru, čo má povinne obsahovať aj doklad vyhotovený ERP platiteľom dane.

    Môj celkový postreh k ERP:
    - neustále problémy s termoblokmi,
    - problémy s pokladňami, ktoré nemajú dosť miesta pre tlač, alebo naprogramovania tovarov so zrozumiteľným názvom (druhu tovaru),
    - nedostatok miesta pre uvedenie všetkých identifikačných údajov platiteľa dane a následné pečiatkovanie ostošesť ... podľa niekoho to nahrádza náležitosti dokladu vyhotoveného ERP.
    Argumenty podnikateľských subjektov:
    - podnikanie má svoje riziká, prečo investovať do poriadnej ERP, keď aj tá lacná je schválená a má certifikát.
    Argumenty DÚ:
    - problém s termoblokmi sa nás netýka, to je vec podnikateľskej obce a pod. a pod. ...

    A sme v začarovanom kruhu.

    Doklad z RP verzus faktúra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.