Zavrieť

Porady

s.r.o. nakupuje auto

Ahojte, uvažujem, že by som si kúpil auto na moju sro(neplátca DPH).

Auto chcem kúpiť jazdené cca za 5 až 10tis €...možno aj dve. Účel auta by bol: predaj auta za účelom zisku, dokým sa nepredá tak by sa využívalo na firemné účely prípadne na požičiavanie.

Je v takomto prípade zakúpený automobil plný daňový náklad alebo sa musí postupne odpisovať?

Podstatné je, aby som optimálne investoval peniaze do konca roka, ale nie som moc skúsený v tejto oblasti...auto som na firmu nikdy napísané nemal.

Každú radu si cením, dík.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Majetok v hodnote nad 1700 € sa odpisuje, takže kúpa auta nie je spôsob, ako si narýchlo na konci roka zvýšiť daňové náklady.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Ak by si chcel jeho plnú sumu dostať do nákladov v tomto roku, musel by si ho aj v tomto roku ešte predať, ale to si nechcel počuť :-))))))))
    Čo sa týka odpisovania, pokiaľ sa jedná o majetok v sume 1700 eur a viac a doba použiteľnosti viac ako 1 rok, je MOŽNOSŤ /nie povinnosť/ daný majetok odpisovať.
    Neodpisuješ vtedy, keď sa nejedná o majetok, ale o tovar, ale musíš mať aj v podnikaní uvedený predaj automobilov. O tovare účtujú napr. autosalóny pri autách na predaj.
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nandrolon Vidím, že niekto sa zasa realizuje. Keby aspoň ten chudák ženského rodu napísal, s čím nesúhlasí...
    Tweety Tvoja odpoveď nie je správna. Dala som mínusku. A na toho chudáka sa pozri v zrkadle. To si si fakt mohol odpustiť.
    Nandrolon No, myslel som na inú starú známu, častokrát pod mužským nickom, nevadí.
    Môžeš ale konkretizovať, nech sa aj ja poučím, v čom som chyboval?
    Tweety Veď si prečítaj, čo si napísal a pozri do zákona. Už 1700 HM? Nie nad? A o odpisoch sa musí účtovať, takže žiadna možnosť....
    Nandrolon Aha, mal som napísať 1700,01 a viac, tak, ako to máme v našej smernici.
    Ospravedlňujem sa za fatálnu chybu, ale toto myslím bude vedieť každý účtovník, a díky za upozornenie ;-)
    Tweety No a prečo si to potom nenapísal tak, ako by to mal vedieť každý účtovník? Ale ono je lepšie byť drzým na iných, či?
    Nandrolon Ja som to s tým 1 centom myslel, ale nenapísal som ho /chyba/. Ináč by som napísal viac ako 1700 a bolo by vybavené.
    Ešte raz píšem, že to patrilo konkrétnej osobe, ktorá mi sem-tam písala aj do PM...
    Tweety Aj ostatné máš zlé. Je jedno, komu to patrilo.Takto sa vyjadrovať o niekom je len a len tvoja nelichotivá vizitka.
    Nandrolon Budeš konkrétnejšia?
    Verwest Hmm auto do 1700 asi kupovať nebudem už chápem význam lízingu teoreticky by som mohlo nakúpiť auto aj ako tovar a v prípade dovozu zo zahraničia by sa nemuselo ani prihlasovať na firemne EČV. V takom prípade by bolo pre prípadnú kontrolu snáď jasné, že s autom sa nejazdí, ale slúži len ako tovar...ale to je len moja hypotéza
    Žabinka áno, ale ak máš k 31.12.vozidlo - tovar nepredané, tak preúčtuješ na sklad, a teda daňový náklad ti nevznikol..
    Nandrolon Tovar sa dostáva do nákladov až pri samotnom predaji, takže pre teba nepoužiteľné.
    Síce neviem, nakoľko máš tie autá možnosť kúpiť "lacnejšie" ale pokiaľ nie si autobazár/autopredajca, tak auto je vôbec najhoršia možná investícia, hneď po "prejedení" peňazí...
    Ak potrebuješ optimalizovať HV, porozmýšľaj nad inými možnosťami....
    Verwest v skratke...ak nakupujem napr. každý mesiac tovar za cca 500€, ktorý potom predávam a ku koncu roka mi zostane povedzme tovar za 1000€, tak ten tovar v tej hodnote, jednoducho povedané, nejde do nákladov?
    Tweety Áno neide. Nákladom je len to, čo v podnikaní predáš, spotrebuješ.
    Nandrolon Musel by si napísať, ako účtuješ nákup, ako účtuješ predaj. Lebo my účtujeme náklad až vtedy, kedy výnos, ináč je to stále "tovar/zásoby", ktorý existuje /nie je ešte predaný/ na 1-kovom účte.
    Nákladom sa to stáva zaradením do úživania /drobný majetok/, začatím odpisovania /dlhodobý majetok/, priamou spotrebou, alebo predajom /tvoj prípad/. Rôzne poistné udalosti, manká a škody teraz neriešim.
    PS: otázka na záver, účtuješ v sústave podvojného účtovníctva?
    Žabinka spôsob účtovania B:
    Nákup tovaru - PFA
    504 / 321
    Tovar do konca roka nepredáš:
    Zaúčtovanie konečného stavu tovaru na sklade ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka
    132 / 504
    vidíš, že pri nákupe ti to síce ide do nákladov (trieda 5..) ale ak nepredáš do 31.12. vrátane, z nákladov to preúčtuješ na sklad 132..
    na začiatku roka 1.1. to znovu preúčtujes opačne
    504 / 132
    Verwest Aha, tak to som vôbec nevedel, budem si musieť o tom viac naštudovať, díky. Rieši mi to účtovníčka a ja som sa do toho nestaral, len prinesiem bločky z nákupu tovaru a mnou vystavené faktúry a o ostatne som sa nestaral keďže do toho nevidím...
    Nandrolon Ak ste menšia firma, tak možno používate spôsob účtovania ako uviedla hore Žabinka. Pre stredne veľké a veľké firmy je tento spôsob "B" vzhľadom na skreslené mesačné náklady nepoužiteľný.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.