Zavrieť

Porady

Uhrada SK fa v EUR

Ako zaúčtovať uhradu fa vystavenej v SK, ktorú zakaznik uhradil v SK ale na EUR devízový účet a preto nám banka pripísala sumu v EUR. Z tohto dovodu nam vznikol rozdiel. Mozme ho zauctovat na kurzový rozdiel alebo to bude ako nedanový náklad?


dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    inngrid
    Ako zaúčtovať uhradu fa vystavenej v SK, ktorú zakaznik uhradil v SK ale na EUR devízový účet a preto nám banka pripísala sumu v EUR. Z tohto dovodu nam vznikol rozdiel. Mozme ho zauctovat na kurzový rozdiel alebo to bude ako nedanový náklad?


    dakujem

    Kurzový rozdiel. Daňový náklad.
    Naposledy upravil Milan Benka : 18.08.06 at 05:46

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    benka
    Kurzový rozdiel. Daňový náklad.
    No neviem, či naisto. Možno sa mýlim, ale ja by som sa na to pozrel z trošku iného uhla... V zmysle § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve "...majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka ...". Podľa mňa teda kurzové rozdiely účtované na účtoch 563 resp. 663 môžu vznikať len v prípadoch, ak dochádza k inkasu pohľadávok (úhrade záväzkov) vedených v cudzej mene, alebo pri ocenení majetku a záväzkov vedených v cudzej mene ku dňu uzávierky.
    Keďže v otázke Inngrid nejde o prípad inkasa pohľadávky v cudzej mene, ale o inkaso korunovej pohľadávky (aj keď na devízový účet), kurzový rozdiel v deň úhrady pohľadávky podľa mňa nevzniká. Príjmom korunovej platby odberateľa na devízový účet účtovnej jednotky dochádza len ku konverzii SKK na EUR. Vychádzajúc z § 24 ods. 3 resp. 4 zákona o účtovníctve by sa táto úhrada podľa mňa nemala prepočítavať kurzom NBS ale zaúčtovať ako príjem na devízovom účte v nominálnej korunovej hodnote inkasovanej pohľadávky (samozrejme bez vzniku kurzového rozdielu). Kurzový rozdiel vznikne potom až ku dňu uzávierky pri prepočte zostatku EUR na devízovom účte na slovenskú menu kurzom NBS. Spôsob konkrétneho účtovania jednotlivých prípadov by mala mať účtovná jednotka ošetrená v smernici o účtovaní v cudzích menách.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Musím dať zapravdu Andrejovi, pochybil som.

    Musím sa držať pravidla dvakrát meraj a raz rež.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.