Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
SERVIS
Ako rozúčtujem mzdu konateľa, viem že sa má účtovať zvlášť. Ďakujem.
Hrubá mzda - predpis 522/366
Odvod poistného - predpis 366/336
Daň zo mzdy - predpis 366/342
Daňový bonus 342/366


AK je konateľ aj majiteľom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
SERVIS
Ako rozúčtujem mzdu konateľa, viem že sa má účtovať zvlášť. Ďakujem.
Mzdu? No ak mzdu a je to riadny zamestnanec a nemá to nič spoločné s odmenou konateľa, iba sa jedná o tú istú osobu, tak osobitné účtovanie sa nevyžaduje.

Ak sa jedná o odmenu konateľa za výkon funkcie tak pripadá do úvahy účet 523, ak o spoločníka 522 a 366. Ak konateľ nie je spoločník, 366 nepoužívať.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Je konateľom aj majiteľom. Tak teraz neviem účtovať zvlášť či nie? Ď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SERVIS
Je konateľom aj majiteľom. Tak teraz neviem účtovať zvlášť či nie? Ď.
Máš to uvedené v príspevku od Janky.
522/366.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

SERVIS
Je konateľom aj majiteľom. Tak teraz neviem účtovať zvlášť či nie? Ď.
Je to uvedené v príspevku č. 3 od Janky. Ak je riadnym zamestnancom spoločnosti, netreba účtovať zvlášť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dogicka
Je to uvedené v príspevku č. 3 od Janky. Ak je riadnym zamestnancom spoločnosti, netreba účtovať zvlášť.
Práveže ak je konateľom a zároveň aj majiteľom musí sa to účtovať zvlásť.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Jana Acsová
Mzdu? No ak mzdu a je to riadny zamestnanec a nemá to nič spoločné s odmenou konateľa, iba sa jedná o tú istú osobu, tak osobitné účtovanie sa nevyžaduje.

Ak sa jedná o odmenu konateľa za výkon funkcie tak pripadá do úvahy účet 523, ak o spoločníka 522 a 366. Ak konateľ nie je spoločník, 366 nepoužívať.
Ja som to pochopila, že osobitne účtovať treba keď sa jedná o odmenu konateľa.

Ale konateľ-spoločník, je zároveň zamestnancom spoločnosti, nemá to nič spoločné s odmenou konateľa, nemusí sa osobitne účtovať.

Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Ak má spoločník - konateľ pracovnú zmluvu na inú prácu, než je výkon funkcie konateľa (to je o inom), aj tak to účtujem ako písal smith hore, tj. cez účty 522 a 366 - pozri postupy účtovania, náplň týchto účtov.
Citujem § 54:
(4) Na účte 366 – Záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti sa účtujú záväzky voči spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditistom komanditných spoločností a členom družstiev z pracovnoprávnych vzťahov vrátane sociálneho poistenia.
a § 66
Účtová skupina 52 – Osobné náklady
Na účtoch 521 – Mzdové náklady, 522 – Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 – Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Do hrubej mzdy sa zahrnie aj naturálna mzda, ak je súčasťou mzdy. Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtuje aj tvorba sociálneho fondu podľa § 61 ods. 4 až 6. Na ťarchu účtu 524 – Zákonné sociálne poistenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu.
Naposledy upravil elPi : 18.08.06 at 13:04
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, chcela by som sa opýtať, môj šéf je tiež konateľom, ale aj zamestnancom firmy. Takže by som mala hrubé mzdy, plus odvody do poisťovní účtovať zvlášť ako 522/366. Minulý rok sme to neúčtovali zvlášť, to už opravovať nebudem. Je lepšie tento rok poopravovať,alebo začať správne účtovať od septembra?Neviem, či by to nebola moc veľka chyba, keby som tie predchádzajúce mesiace nechala tak, a začala až teraz od septebra?! Čo by ste urobili v mojom prípade? ďakujem za názory.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Odporúčam tento rok účtovanie opraviť.
Z hľadiska daňového to problém nie je, ale pri kontrole by mohli vytknúť nedodržanie účtovných postupov.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

jenny7
Ahojte, chcela by som sa opýtať, môj šéf je tiež konateľom, ale aj zamestnancom firmy. Takže by som mala hrubé mzdy, plus odvody do poisťovní účtovať zvlášť ako 522/366. Minulý rok sme to neúčtovali zvlášť, to už opravovať nebudem. Je lepšie tento rok poopravovať,alebo začať správne účtovať od septembra?Neviem, či by to nebola moc veľka chyba, keby som tie predchádzajúce mesiace nechala tak, a začala až teraz od septebra?! Čo by ste urobili v mojom prípade? ďakujem za názory.
Ak je len konateľ a nie je spoločník, tak by som účtoval naďalej na 521/331. Myslím si, že 522/366 je len, ak ide o spoločníkov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Palino
Ak je len konateľ a nie je spoločník, tak by som účtoval naďalej na 521/331. Myslím si, že 522/366 je len, ak ide o spoločníkov.
Súhlas ... s podmienkou, že sa nejedná o odmenu konateľa ale o riadnu mzdu v zmysle pracovnoprávneho vzťahu.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ďakujem za toľko názorov.Ešte som si to pozerala v Obchodnom registri, ako je to tam napísané a on je vlastne aj konateľ a aj spoločník. Takže jedná sa o riadnu mzdu, takže to budem musieť poopravovať a dať predsa na 522/366, ak som to správne pochopila. Všetkým moc ďakujem.



0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Mzdy mám už opravené a ešte ma napadla jedna otázka?? v prípade konateľa pri SC treba tiež účtovať zvlášť?? Našla som si predpis, že by sa to malo dávať ako: preddavok neposkytujem takže: ID 512/365 a potom v pokladni vyplatenie cesťáku 365/211.Účtovala som to len ako 512/211, ale možno by to bolo lepšie rozlíšiť,že? Prosím ešte o strpenie na danú tému, stále na čosi človek dochádza, takže hádam Vas tým moc nezaťažujem a prosím prosím ešte o váš názor. Ďakujem.
Inak, modrá je dobrá
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Nehnevajte sa, že s tým znova otravujem, ale mohol by mi niekto napísať názor na môj príspevok?? potrebujem sa len uistiť, či je to potrebné tak účtovať, ako som spomínala. Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak neposkytujete, zamestnancovi, spoločníkovi, konateľovi atď. preddavok na pracovnú cestu a máte iba účtovný prípad spojený s vyúčtovaním jeho výdavkov, vtedy postačuje účtovanie cestovného príkazu v pokladni pri vzniku účtovného prípadu spojeného s jeho preplatením: 512/211. V tomto prípade je však potrebné časové rozlíšenie na konci roka v prípade, že cestovný príkaz bude vyúčtovaný v inom účtovnom období, ako je termín uskutočnenia pracovnej cesty, ku ktorému sa vzťahuje.
Spôsob účtovania cestovných náhrad, nárokov zamestnancov, predkladania vyúčtovania a pod. je vhodné zapracovať do internej smernice. Pritom doporučujem riešiť aj prípadné povinnosti a nároky pri zahraničnej pracovnej ceste.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ďakujem za Váš názor k môjmu príspevku, pomohli ste mi.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

prosim vas o potvrdenie alebo ma opravte:

mam zlozky mzdy u kontela, ktory je aj spolocnik aj zamestnanec:
- zakladna mzda 522/366
- vyplatenie mzdy 366/221
- odmena statutara 522/366
- vyplatenie odmeny 366/221
- cestovne nahrady 512/365
- vyplatenie nahrad 365/221

Je to dobre?
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

kattka.c
prosim vas o potvrdenie alebo ma opravte:

mam zlozky mzdy u kontela, ktory je aj spolocnik aj zamestnanec:
- zakladna mzda 522/366 - to je dobre
- vyplatenie mzdy 366/221 - dobre
- odmena statutara 522/366 - s týmto nemám skúsenosti ?
- vyplatenie odmeny 366/221 - ?
- cestovne nahrady 512/365 - ak sa dávajú preddavky, tak to tak môže byť. Ak nie stačí napriamo cez pokladňu 512/211
- vyplatenie nahrad 365/221

Je to dobre?
Asi som ti moc nepomohla, ale vyplnila som aspoň len to, čo som vedela.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

jenny7
Asi som ti moc nepomohla, ale vyplnila som aspoň len to, čo som vedela.
Dakujem, pomohla si mi.

Moze sa k tomu este niekto vyjadrit? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať