Zavrieť

Porady

PN v ochr.lehote a začiatok živnosti

Po skonceni PP som v ochr.lehote ostala PN.
V priebehu PN mi zacina zivnost /od 1.11.mam zivn.list/.
Ake mam povinnosti v suvislosti s PNkou ako szčo?
Prosim o radu a dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemas ziadne povinnosti k SP, kedze nemocenske davky necerpas z poistenia zo zivnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Informuj sa v zdravotnej poistovni, neviem ci sa na teba vztahuje oslobodenie od platenia preddavkov na zdravotne poistenie, ked nemocenské nepoberas zo živnosti.

    Pocas PN treba dodržiavať liečebný rezim.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    eco 1 OK vdaka
    Zistila som v zdr.poist. : vztahuje sa oslobodenie od platenia, ak predlozim potvrdenie o ukonceni PN, len treba davat pozor na datumy splatnosti, aby dovtedy nevznikol nedoplatok na zdr.poisteni
    ivka70 to ale asi plati ,ak cerpas nemocenske zo zivnosti (co necerpas), nie vseobecne ....
    veronikasad Ivka, možno neplatí, treba to riadne preveriť. Bola som napr. prekvapená, ze živnostník neplatí preddavky aj v pripade, ked mu SP nevyplaca nemocenske kvoli nedoplatkom v SP.
    eco 1 povedali mi v ZP, ze nezalezi na tom, z akeho titulu pobera nemocenske
    veronikasad Ide o dlhodobú PN-ku?
    eco 1 od 2.10.PN, PP do 30.9.18, ZL od 1.11.
    ivka70 tu sa clovek stale nieco nove dozvie
    eco 1 porada je TOP ) ja to viem uz davno
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ukončenie DPN, resp "prechodku" ak budeš ešte pokračovať, už sama odovzdáš do SP. zamestnávateľovi už nedávaš. To je všetko.
    Do ZP neplatíš za dobu DPN poistné - v zákone sa jasne píše, že preddavky sa neplatia počas POBERANIA nemocenskej dávky (je jedno, z akého nem poistenia sa dávka poberá, keď by aj z dobrovoľného)) Ani by si nemusela oznamovať, už to SP nahlási aj do ZP(platiteľ štát) - len je to s oneskorením. resp elektronicky vybav - oskenuj rozhodnutie o poberaní dávky, cez EP pošli ako prílohu
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    eco 1 dakujem velmi pekne Katy
    Katy a R teraz pozerám za ten 1 deň (1.10.) si budeš musieť doplatiť poistné ZP - ak si sa neevidovala na UPSVaR. - skontroluj si EP - že či už tam je, alebo nie platiteľ štát?
    eco 1 ano viem, neevidovala, doplatim, vdaka
      zbaliť

    PN v ochr.lehote a začiatok živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.