Zavrieť

Porady

treba nahlásiť začiatok živnosti zamestnávateľovi?

ahojte,
poraďte mi prosím.
chcem začať podnikať, ale som zamestnaná v súkromnej spoločnosti.
1. musím nahlásiť, že som sa stala živnostníkom (keď k tomu príde) aj svojmu zamestnávateľovi?
2. zmení sa mi niečo v mzdovej agende u zamestnávateľa?
3. ako je to s platenim odvodov do zdrav. a soc. poi., keď nechcem aby o tom vedel môj zamestnávateľ
(samozrejme moja živnosť bude mať iný okruh podnikania ako zamestnávateľ)

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olinka6226 je offline (nepripojený) olinka6226

    olinka6226
    ahoj, ako pises, ides podnikat v inom smere ako je tvoja pracovna pozicia u zamestnavatela, takze mne z toho vychadza nasledovne:
    1. nemusis nic nahlasovat
    2. u zamestnavatela sa nic nemeni
    3. v case do podania prveho danoveho priznania platis len zdravotne poistenie - musis sa prihlasit na ZP ako SZCO z minimalnej mzdy, momentalne v sume 1064Sk. Do SP sa zatial neprihlasujes. Az v juni nasledujuceho roka podavas vypis z danoveho priznania na SP a oni ti potom urcia vysku platieb.

    redie je offline (nepripojený) redie

    Hlavne začať.... redie
    olinka6226 Pozri príspevok
    ahoj, ako pises, ides podnikat v inom smere ako je tvoja pracovna pozicia u zamestnavatela, takze mne z toho vychadza nasledovne:
    1. nemusis nic nahlasovat
    2. u zamestnavatela sa nic nemeni
    3. v case do podania prveho danoveho priznania platis len zdravotne poistenie - musis sa prihlasit na ZP ako SZCO z minimalnej mzdy, momentalne v sume 1064Sk. Do SP sa zatial neprihlasujes. Az v juni nasledujuceho roka podavas vypis z danoveho priznania na SP a oni ti potom urcia vysku platieb.
    aha, dakujem.
    mam este otazocku...musim sa prihlasit na ZP ako SZCO a platit odvody vo vyske 1064,-Sk + moj zamestnavatel mi strhne za zamestnanca, alebo ja si odvediem len rozdiel medzi touto ciastkou a tou, co i strhne zamestnavatel?

    dakujem moc.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    redie Pozri príspevok
    aha, dakujem.
    mam este otazocku...musim sa prihlasit na ZP ako SZCO a platit odvody vo vyske 1064,-Sk + moj zamestnavatel mi strhne za zamestnanca, alebo ja si odvediem len rozdiel medzi touto ciastkou a tou, co i strhne zamestnavatel?

    dakujem moc.
    Prihlásiť ako SZČO sa na ZP musíš. Kedže si aj zamestnanec tak platiť nemusíš a vysporiadaš si zdravotné v RZZP. Ale pokiaľ predpokladáš vysoké príjmy zo živnosti tak môžeš si už teraz platiť preddavky z VZ ktorý si určíš sám

    treba nahlásiť začiatok živnosti zamestnávateľovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.