Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH z osobného automobilu

Dňa 5.11.2004 firma, platca DPH zakúpila osobný automobil na leasing. Stretla som sa z dvojakým účtovaním a teraz neviem, ktoré je správne. DPH je súčasťou obstarávacej ceny alebo sa učtuje na neuplatnenú DPH.
SÚRNE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    DPH pri leasingu osobného automobilu nie je súčasťou obstarávacej ceny a je daňovým výdavkom.
    Účtuje sa na účet 548 vo výške DPH pripadajúcej na splátku istiny a na účet 568 vo výške DPH pripadajúcej na finančný náklad ( úrok ).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Johanka
    ... a na účet 568 vo výške DPH pripadajúcej na finančný náklad ( úrok ).
    Existuje aj názor, že po novele postupov účtovania by sa neodpočítateľná DPH prislúchajúca k úroku mala účtovať na účet 562, nie 568. Tento názor sa opiera o znenie § 52 ods. 5 Postupov účtovania: "Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie DPH podľa osobitného predpisu, sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov." Keďže pri leasingu je vecne príslušným účtom účet 562 – Úroky, na ktorý sa podľa § 30a ods. 9 postupov účtovania účtuje nájomné (úroky, finančná prirážka), mala by sa na tento účet mala účtovať zrejme aj neodpočítateľná DPH.
    Naposledy upravil andrej_rv : 20.08.06 at 16:40

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Ja som sa stretol s názorom, že vecne príslušný účet je 518, nákoľko je to nájomné s právom kúpy najatej veci, takže vlastne služba.

    sole je offline (nepripojený) sole

    účtovník sole
    DPH nepatrí do vstupnej ceny leasovaného predmetu podľa §25 ods 6 Zákona o Dani z príjmov až od 1.1.2005, takže myslím si,že ak dávali do nákladov odpis auta z ceny s daňou, tak ti nezostáva iné, len pokračovať. Doporučujem to ale prekonzultovať ešte inde, verím, že niektorý poraďák sa ešte ozve k mojej odpovedi.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    sole
    DPH nepatrí do vstupnej ceny leasovaného predmetu podľa §25 ods 6 Zákona o Dani z príjmov až od 1.1.2005, takže myslím si,že ak dávali do nákladov odpis auta z ceny s daňou, tak ti nezostáva iné, len pokračovať. Doporučujem to ale prekonzultovať ešte inde, verím, že niektorý poraďák sa ešte ozve k mojej odpovedi.
    Nepokračovať, opraviť.

    Luboslava je offline (nepripojený) Luboslava

    Luboslava
    Ja by som to trochu upresnila. DPH sice nie je sucastou obstaravacej ceny
    u najomcu pri obstarani hmot.majetku formou fin. prenajmu - § 25 ods.6 ZDP
    (novela zákon 659/2004 Z.z.-s učinnostou od 1.1.2005/. Dávam však do
    pozornosti § 52 bod 40- citujem: Ustanovenia ..... § 25 ods.6 v zneni učinnom po 31.12.2004 sa použiju pri podani dan.priznania po 31.12.2004.
    Teda uvedené sa vztahuje už aj pre rok 2004.

    sole je offline (nepripojený) sole

    účtovník sole
    dík za opravu, ja si len pamätám, že nejako v tom období to menili, ale nemala som ten prípad, žeby to prechádzalo do ďalšieho roka, takže v tých prechodných ustanoveniach som sa nehrabala, ospravedlňujem sa

    Účtovanie DPH z osobného automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.