Zavrieť

Porady

Z čoho sa platia odvody do II. piliera, ak som SZČO na rodičovskej dovolenke

Som SZČO a vzhľadom na odvodovú úľavu do SP počas prvého roka podnikania si neplatím poistenie. Nárok na materské mi nevznikne, teda po narodení dieťaťa budem hneď poberať RP. Popri tom chcem naďalej podnikať. Ani na budúci rok mi nevznikne povinnosť platiť odvody do SP, preto by som sa rada informovala, či mi bude prispievať štát alebo sa tam jednoducho nebude odvádzať nič. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Živnostníčke sa v období poberania rodičovského príspevku podľa § 26 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) prerušuje sociálne poistenie v období, v ktorom má nárok na jeho poberanie, iba v tom prípade, ak podľa čestného vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne sociálne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. To znamená, že živnostníčka nie je povinná platiť sociálne poistenie počas poberania rodičovského príspevku, ale nesmie v tomto období ani podnikať.

    Počas poberania rodičovského príspevku platí štát za živnostníčku sociálne poistenie mesačne zo sumy určenej ako 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné. V roku 2018 teda štát platí sociálne poistenie za živnostníčky, ktoré poberajú rodičovský príspevok a nepodnikajú zo sumy 547,20 Eur.

    Ak chce živnostníčka naďalej podnikať popri poberaní rodičovského príspevku, vznikne jej povinnosť platiť sociálne odvody ako bežnej samostatne zárobkovo činnej osobe.

    Zdroj: https://www.podnikajte.sk/start-podn...nka-2018.xhtml
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    NinaG ďakujem za link, to som už čítala, len mne nevznikne povinnosť platiť odvody, teda to znamená, že ani štát mi nebude prispievať, ak správne rozumiem
    Onko Správne rozumieš, platí za tie, ktoré nepodnikajú. Tak nepodnikaj, alebo si plať dobrovoľne sama.
    NinaG Ďakujem
      zbaliť

    Z čoho sa platia odvody do II. piliera, ak som SZČO na rodičovskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.