Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti a dlhodobý majetok

Dobrý deň, prebrala som účtovníctvo po jednej pani. SZČO bolo jeden rok v dosť veľkom mínuse- nakoľko stavali budovu - kaviareň. Pani všetky doklady (materiál) spočítala a zaúčtovala to ako dlhodobý majetok - malo sa to odpisovať postupne. DPH z materiálu bolo uplatnené. Majetok sa samozrejme neodpisoval, len bol zaevidovaný, nakoľko SZCO bol stále v mínuse. Teraz sa szčo rozhodol že ukončí živnosť a založí s.r.o.
No ale daný majetok nám tam visí. Má tam ešte bager - to viem že musíme vrátiť DPH z neodpísaného. Ale čo s touto budovou, resp tými ,,milion,,bločkami. Je tiež potrebné vypočítať z toho DPH a vrátiť? Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ja osobne v takomto prípade, hlavne ak sa bude v činnosti pokračovať na sro a bude aj nehnuteľnosť používať uvažovala o predaji podniku - predaj FO na sro. V tom prípade by sa nemusela žiadna dph odvádzať a novozaložená sro by sa stala automaticky platiteľom dph. A tam by sa už pokračovalo v začatom diele.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aktivka123 To sa da? FO predat s.r.o.?
    Myslite že by sa napísala zmluva popisal sa tam všetok dlhodobý majetok, (pohľadávky a záväzky sú vysporiadane).
    Živnosť sa ukonči a pokračuje sa v s.r.o?
    A mame tam taky miny problém. Či by ste mi vedeli poradiť aj nejakú fintu. Ide o to ze s.r.o to nebude môct zaplatiť na bu. Jednak taku hotovost nema a jednak, aby szco ma exekúciu, tak by to hned vsetko nestiahol exekútor.
    Velmi pekne Vám dakujem za radu.
    Dáša_ Volá sa to celé Zmluva o predaji podniku, definované v Obchodnom zákonníku - musí spĺňať všetky náležitosti.
    Obávam sa však, že exekúcia to celé zamotá a len tak ľahko to nepojde. Nie je zablokované nakladanie s majetkom už teraz? Lebo toto by zaváňalo obchádzaním veriteľov
    aktivka123 Vidíte áno, myslím že to týmto spôsobom nebude možné.
    Ciže jediná možnosť je asi len vrátiť tu DPH- čku alebo sucho udržiavať živnosť kým sa neodpíše majetok aj napriek tomu že szco bude v mínuse.
    Lebo v podstate všetka činnosť už sa vykonáva na s.r.o.
    aktivka123 a ešte jedná vec ma zaujíma? Musí sa stať s.r.o. hned platcom dph?? S.r.o. uz je zalozena a uz na nu aj vykonávaju cinnost cca mesiac.
    Nie je mi jasne ako to papierovo vsetko urobit. Aby to bolo spravne.
    Dáša_ sro by sa stala platitelom dph zo zakona, kúpou podniku, ktorý je platiteľ.
    aktivka123 Aha rozumiem, dakujem pekne.
      zbaliť

    Ukončenie živnosti a dlhodobý majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.