Zavrieť

Porady

Stavebne sporenie rok 2019

Zmluvu mám uz viac ako 6 rokov ( ale len o pár mesiacov - žiadne roky ), tak som bol rád že som sa oslobodil od ,,6 rokov v okovách stavebnej sporitelne,, a uz budem len priatel , ktory si bude svoje peniaze moct vybrat bez pokut a dokladov resp. dalej sporit - omyl.
Cerpal som zatial z 2 člankov a len potrebujem overit či som to spravne pochopil:
- pre moj prípad platí že :
- aj ja musím na 70€ ŠP poslat 2800€
- budem mat nárok na ŠP aj po 6 rokoch
- nebudem musiet dokladovat využitie po 6 rokoch ak požiadam o vyplatenie
- budu mi skumat príjem ??? Ako, ked nie som rezident SK a nepodavam DP
- može mi sporitelna len tak znížit urok po 6 rokoch? Bez suhlasu
Hadam všetko, zatial teda po týchto novinkach som rozhodnuty zrušit sporenie, to predpokladam že vzhladom k ŠP za 2018 možem urobit až v prvych dnoch roku 2019 a myslím že je potreba vyplnit určite tlačilo a podat žiadost - rychlost neviem odhadnut?! Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba si pohľadať info na stránkach SS napr táto SS už má celkom dobre vysvetlené
    https://www.wuestenrot.sk/sk/stavebn...tazky-k-zmenam
    a pozri prechodné ustanovenia zák 310/1992 Zb znenie účinné od 1.1.19

    A ak už máš 6 ročnú zmluvu, môžeš zrušiť hocikedy bez dokladovania - aj hneď zajtra ☺ - ak chceš
    Naposledy upravil Katy a R : 17.12.18 at 18:16
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jurašek Začnem od konca ....to samozrejme viem že zrušit možem, naražal som ale na toto ,,Po novom budete musieť vydokladovať účel použitia prostriedkov zo stavebného sporenia vždy, t. j. aj po 6 rokoch trvania zmluvy.,, píšu že to bude platit len pre nove zmluvy a len som chcel aby mi to niekto potvrdil a už som naštudoval a len som chcel prebrat ,,položku po položke,, ktoré som uviedol hore cez pomlčku, či to pre moj prípad platí a spravne to chápem.
    Ked tak teda ešte už zvažujem len riešenie zrušit stavebne , vlastne lepšie je to stihnut do konca roka, pretoze tento rok som pozadovanu sumu uz vložil - narok na ŠP za 2018 vznikol a zbytočne to tahat do 2019 platit poplatok a aj tak neplanujem tam narvat 2800€ aby som dostal blbych 70€ aj to len pod podmienkou splnenia nezmyslov.
    P.S: jedna sa o PSS.sk
    Katy a R zbytočne to naťahovať, ak už nechceš vkladať .. mohol si aj hneď po tých 6tich rokoch ?
    - mne vyplatili tento mesiac za 8 dní od podpisu - v PSSke (ku koncu roka je vždy "nával" .. tak to môže byť dlhšie??)
    Jurašek zijem v zahraničí a kazdy rok o tomto čase si len zvyknem skontrolovat zmeny aby som vedel kolko tam zase v novom roku poslat a tento rok to vyšlo práve na dnes a to čo som sa dnes dočítal ma uplne rozsekalo, inak plán bol pokračovat v sporení , za týchto podmienok ale určite nie. Cital som ze maju na to 30dní ale aj PSS to zvláda do 10dní, musím ale osobne navštivit pobočku to je problém a neviem ake doklady musím predkladat, pretože fyzicky original zmluvy nemam - takže doklad totožnosti plus ten formulár? Bude to stačít? dík
    Katy a R áno - stačí ti OP - resp pas☺ (a číslo účtu, kam ti majú poslať peniaze). Žiadosť ti rovno vytlačia - v hociktorej pobočke (alebo si dohodni stretko - na stránke PSS). A prečítaj link do konca!
    Jurašek no ešte to overim, ale aspon 1 dobra správa - teraz sa len dostat na SK - ešte teda 1 vec ma ako fakt zaujíma a nedočítal som sa ako chcu lustrovat ludí ktorý pracuju v zahranici a nepodavaju DP na Slovensku, vlastne nekazit si Vianoce by som tam 1 januara poslal 2800€ a hned vybral - vznikol by mi narok na ŠP - otazka je ale DOSTAL BY SOM JU? To Slovensko je fakt krajina za TREST
    Jurašek Co s linkom na konci?
    Tak doplním, odpoved z PSS zodpovedala moju otazku až na poslednu ,,ako budu lustrovat človeka bez TB na Slovensku ( nerezidenta ) bez povinnosti podavat DP,, odpoved 18.12 NEVIEME, proste joke v krajine kde je všetko ,,zadarmo,, a tak budme radi že tam žit nemusíme, houk
    Chobot Však v tých FAQ to je napísané. Ľudí s príjmom v zahraničí si MF nevie overiť, koľko zarábajú, preto budú mať nárok na ŠP automaticky.

    Posledná veta na tej stránke:

    "Príjem sa preveruje len v prípade fyzických osôb. Nárok na ŠP budú mať vždy: právnické osoby, pracujúci v zahraničí a deti."
    Jurašek sorry teraz to len vidím , ale to je fakt dost divná veta, človek pracujuci v zahraničí nie je fyzicka osoba? A to vyvoláva len viac otázok, takze si poistovna v nejakej štátnej databáze najde človeka a ak platí dane odvody alebo neviem berie socku - tak ten bude dokladovat resp. poistovna rozhodne ze zaraba dost ,,málo,, aby ŠP dostal a u človeka ktorého nenajdu toho budu brat ako že pracuje v zahraničí a nemaju kontrolu? Vychadzal som z člankov a odpovede zo sporitelne a tam píšu že nevedia?!
    p.s: no ale vlastne ŠP dáva štát tak to ide mimo sporitelnu tak asi ano.To bude ale bordel v tom, tipujem
    Katy a R neviem načo takto špiritizuješ - pravidlá sú dané, aj ako a koho overia ... je len na tebe, či budeš/nebudeš využívať "nepodarené" produkty bánk a št prémiu "krajiny za TREST". Veď si zriaď v írsku, keď to tam majú také vynikajúce. Ja takú možnosť ako ty nemám, tak som si veru znova teraz ešte dala ...
    a len pre aktuálne info k dobe vyplatenia pri skončení - vo štvrtok podpísaná druhá žiadosťv PSSke - dnes sú na účte
    Chobot Prvá veta hovorí o tom, že preverujú sa len fyzické osoby. Právnické osoby sa nepreverujú.

    Z tých preverovaných FO budú mať nárok ľudia zarábajúci v zahraničí stále. Takisto deti. A logicky právnické osoby, lebo tie sa nepreverujú.

    Takže ten odsek nie je až tak nelogický.
      zbaliť

    Stavebne sporenie rok 2019

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.