Zavrieť

Porady

výdavky % z príjmu

O výdavkoch % z príjmu sa tu už hovorilo, ale tentoraz by som potrebovala poradiť, čo prakticky znamená výklad vo "Vzoroch a prípadoch" na str.24 a 25, že keď podnikateľ prechádza z výdavkov % z príjmu v jednom roku na uplatňovanie skutočných výdavkov v ďalšom roku a naopak, musí upraviť daň.základ v predchadzajúcom roku o pohľadávky, zásoby atď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Prakticky, podľa § 17 ZDP si zvýši príjmy o pohľadávky a zníži o záväzky a z takto zisteného ZD zaplatí daň.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Nike, ale ako to urobím s tou úpravou daň. základu rok dozadu. Prosím prakticky. Veď už som raz podala DP napr. za rok 2003, odviedla som daň. V r. 2003 som uplatnila výdavky % z príjmov. V r.2004 chcem prejsť na skutočné výdavky. Čo urobím?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Nike
    Prakticky, podľa § 17 ZDP si zvýši príjmy o pohľadávky a zníži o záväzky a z takto zisteného ZD zaplatí daň.
    A je potrebné daňový základ upravovať aj v opačnom prípade, teda keď chcem prejsť zo skutočných výdavkov na paušálne výdavky % z príjmov ?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Vierka, asi nám už dnes v tejto víchrici nik neodpovie. Padám domov, aj tak som tu už dlho.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    No rok dozadu je problém a hlavne v tom, že o tom aké výdavky budeš uplatňovať sa rozhoduješ na začiatku roka a teda máš čas upraviť DZ za predchádzajúci rok správne. Teraz to je problém. Takže asi až na "přesrok", alebo riskovať s opravným DP, to ti ale neodporúčam, ale ja sa tiež nemusím rozhodovať.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Nike, ja len teoretizujem.(zatiaľ). Máš s tým praktickú skúsenosť???? Nikto sa predsa na začiatku roka nerozhoduje aké výdavky si uplatní. Až ku koncu, keď vidí aké má skutočné výdavky. Alebo podľa Teba musí sa rozhodnúť na začiatku roka. Veď to je nezmysel. Ako môžem vedieť, čo sa počas roka stane?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    S účtovaním mám praktickú skúsenosť. Samozrejme, že to je b..., ale zákon chce presene to čo som povedala. Nie je problém, keď nemáš záväzky, pohľadávky, zásoby, vtedy si môžeš na konci roka roka spočítať P a V a rozhornúť sa, ale inak nie.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    To znamená, že ak k 31.12.2004 mám jednu pohľadávku v sume 10 000,- Sk, urobím si 25% výdavky + odvody a do príjmov pripočítam pohľadávku 10 000,- a z toho odvediem daň. Potom môžem v roku 2005 robiť skutočné výdavky? rozumiem tomu dobre? A čo keď mi roku 2005 odberateľ skutočne zaplatí? Vylúčim ju z príjmov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.