Zavrieť

Porady

DVP alebo DBPS

Co je pre mna ako zamestnavatela vyhodnejsie? Zamestnat studenta na DVP alebo DBPS?
Musim odviest urazove poistenie pri DVP aj ked ide o jednoduchu pracu v kancelarii napr?
Kedze ide o studenta, moze ma poverit aby som mu uplatnoval nezdanitelnu polozku dane? Co a na akych tlacivach potom musim hlasit na DU?

vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Úrazové poistenie sa platí pri všetkých dohodách, nezáleží od náplne práce. Študent môže požiadať o uplatňovanie nezdan.položky pokiaľ si ju už neuplatňuje u iného zamestnávateľa, podpíše Ti Vyhlásenie...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ja len doplním Katty, že nezáleží na forme dohody, ale pre študenta je dôležité sledovať výšku príjmu. Ak presiahne 3000,- Sk v hrubom, tak má povinnosť platiť odvod z tejto dohody 14% zdravotnej poisťovni. áááá, jeden rozdiel medzi týmito dohodami je a to v počte hodín, ktoré môže za rok študent odpracovať.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    filipes
    pri vsetkych dohodach, takze aj pri DBPS?
    keď všetkých, tak všetkých ... u nás v rodnom Slovensku existujú takéto všetky dohody: DoVP, DoBPS (preklad: o vykonaní práci a o brigádnickej práci študentov)

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Mno, lenže pri DoVP treba dať pozor na formuláciu - náplň práce - už sa to tu na porade rozoberalo vcelku podrobne. Pri DoBPŠ je to jednoduchšie. Ale nevýhodou je zasa tých 3000,- Sk a z toho odvody - ale to je povinnosť a problém študenta).
    Naposledy upravil ricij : 19.11.04 at 12:49

    filipes je offline (nepripojený) filipes

    filipes
    tych 3000 je pri oboch dohodach
    a este som niekde pocul take, ze ja ako zamestnavatel sa musim na DU zaregistrovat ako platitel dane z prijmu zo zavislej cinnosti alebo nieco podobne..is it right?

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Nie, pri DoVP hranica nie je. Pozri § 10 - Zákon o zdravotnom poistení, ods. 6:
    Štát je platiteľom poistného za:
    a) nezaopatrené deti, ak nemajú vlastný príjem do 3000 Sk
    .
    .
    .
    d) nezamestnaní (tu už zákon nehovorí o hranici príjmu)

    Pozn.: nie sú to presné citácie zákona.
    A pokiaľ pracuje, platí poistné iba raz (2x platí poistné iba SZČO, ktorý zároveň pracuje za istých podmienok).

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    a este som niekde pocul take, ze ja ako zamestnavatel sa musim na DU zaregistrovat ako platitel dane z prijmu zo zavislej cinnosti alebo nieco podobne..is it right?

    Platí, a kvartálne budeš podávať prehľady.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    To filipes,

    áno, treba sa zaregistrovať na daňovom úrade ako platiteľ dane z príjmu fyzických osôb a potom po skončení štvrťroka vždy podávať hlásenie o zrazenej a odvedenej dane z príjmu za uplynulý štvrťrok. Tlačivá sú na DÚ.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ricij
    Nie, pri DoVP hranica nie je.
    Riči, ako to myslíš, že pri DoVP hranica nie je, hm? a potom následne z "citácie vyplýva", že je, hm? Študent, ak má príjem nad 3000,-, platí odvody zdravotnej poisťovni, nie? To je jedno či má DoVP alebo DoBPŠ, aj z jednej aj z druhej dohody má príjem. Oľem, jak si to myslel?

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Cipánabeka fakt. Máš pravdu, také jednoduché a nenapadlo ma to. Teda pri študentoch hranica je, pri neštudentoch nie je. Ďakujem vladan, normálne rozdýchavam.
    Takže jednoznačne je potom výhodnejšia DoBPŠ.
    Cipána.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    ricij ja ti nerozumiem. Pre zamestnávateľov je to vlastne jedno, 0,8% platia za všetkých, ZP si študenti platia po prekročení hranice sami, tak čo rozdýchavaš? Si v Tatrách a čerpáš čistý vzduch?

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    vladan
    Aj ja si myslím, že to je jedno, no ... až na odlišný počet hodín, ktoré sa môžu odpracovať.
    Ja mám väčší strach z formulácie výkonu práce - pokiaľ DoVP nie je správne naformulovaná, môže byť problém.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.