Zavrieť

Porady

Zverejnenie v médiách

Chcem sa Vás spýtať na informáciu, v nemenovanej televízii bolo zverejnené meno aj priezvisko môjho brata, spolu s prípadom ktorý sa stal, teda že ho našli mŕtveho avšak bez toho aby sme to my-rodina vedeli, t.j. takúto závažnú informáciu sme sa dozvedeli jeden večer z médií. Nikto z polície ani z televízie nás predtým neinformoval že niečo podobné zverenia, v televízii odznelo celé meno aj priezvisko brata, s tým že televízia pád dní predtým navštívila nič netušiacich rodičov, ktorí neboli doma, celé toto zverejnili. Viete mi poradiť ako sa k tomu postaviť? Je to nefér voči rodičom a celej rodine. Chcela by som podať sťažnosť na médiá za toto...
3 komentárov     zbaliť
misoft Môžeš podať na Úrad na ochranu osobných údajov. https://dataprotection.gov.sk/uoou/sk/content/kontakt-0
Ale pokiaľ nebola uvedená adresa, osobné nacionálie (dátum narodenia, rodné číslo) - tak takto sa môže v republike volať XYZ ľudí. Okrem iného - vyšetrovatelia môžu zverejňovať zo zákona niektoré údaje, ak je to potrebné pre vyšetrovanie, alebo objasnenie tr. činu. Ak o to požiadajú média - tak ty s tým nič neurobíš.
Marianna2019 Je faktom že adresa nebola uvedená, ale novinári v televízii povedali mesto a ukázali miesto-činžiak kde rodičia bývajú, zvonili u nich, našťastie neboli doma...každopádne vďaka za názor.
danno177 Treba si uvedomiť, že reportáž bola o mŕtvej osobe tj. podľa nariadenia 679/2016 sa ochrana osobných údajov nevzťahuje na osoby po smrti pokiaľ členský štát neustanovuje inak. v prípade SR treba nahliadnuť so 18/2018, ktorý uvádza, že súhlas od blízkych osôb môže byť vtedy pokiaľ to zákon vyžaduje. Na média pamätá aj nariadenie a preto upravuje aj túto oblasť. Druhá strana je etika médií ale to je o inom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Poznam podobny pripad. Markizaci nabehli a informovali rodicov o tragedii ich syna a chceli spravit bombasticku reportaz. Poslali ich prec.
    Ci tvoja staznost bude mat nejaky efekt, to pochybujem.
    ZahradnikAmater
    Fakt sa budeš riadiť nezaručenou radou anonyma na internetovom fóre? Keby to bol skutočný problém a skutočná snaha o reálny výsledok, zašla by si potichu za právnikom...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač zašla by si potichu za právnikom...
    -------------------------

    ....a zaplatila za informácie (ktoré sa dajú zohnať aj zadarmo) solídnu pálku len za konzultáciu ?
    Marianna2019 ďakujem za odpoveď
    Marianna2019 Nejde o to či sa idem riadiť nejakou radou...skôr o možnosti ktoré sú. Samozrejme ak by som to riešila tak cez právnikov.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Viete mi poradiť ako sa k tomu postaviť?


    Vysej sa na to...každé čudo tri dni trvá.

    Podáš sťažnosť a čo dosiahneš ? Iba ak nejaké verejnejšie ospravedlnenie v prime time...a de facto obnovíš znova tému.

    Podáš na súd ? Nedočkáš sa rozhodnutia...a rozhodne nič nevysúdiš.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    zavolaj televíziu niekam do odľahlej časti, že sú tam zbytky po človeku a potom im ukáž "koláč" pod lopúchom

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Podla všetkého ide o porušenie zákona č.308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii. Takže treba podať sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu.

    Zároveň sa môžte obrátiť na televíziu s tým, že neprimeraným zásahom do Vašich práv ste utrpeli nejakú nemajetkovú ujmu a žiadať odškodnenie. Oni Vás samozrejme hneď odpálkujú a tak ich budete musieť zažalovať.

    Zverejnenie v médiách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.