Zavrieť

Porady

Študent a živnosť a odvody do ZP

Ahojte, prosím Vás o radu. Študent si v máji 2018 otvoril živnosť a pozastavil ju v júli 2018. Do ZP neplatil žiadne odvody. Za to obdobie aktívnej živnosti mal príjem cca. 4 000 eur. A teda správne usudzujem, že v RZZP mu vznikne nedoplatok? A od r. 2020 bude povinný platiť odvody vo výške 75,37 Eur? Tú výšku odvodov bude platiť aj v prípade, že si živnosť obnoví napr. v júni 2020, správne? Samozrejme, ten výpočet výšky odvodov som rátala zo základu dane, pri uplatnení paušálnych výdavkov. Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neprepočítavala som sumu, postup je správny. V RZZP mu vznikne nedoplatok a preddavky z VZ roku 2018 bude platiť až do konca roku 2020, bez ohladu na to, kedy si živnosť znovu otvorí.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem Veronika, potrebovala som si to potvrdiť. Ak si uplatní skutočné náklady a ZD bude nižší ako pri paušálnych výdavkoch, tak tým, že je študent, bude môcť platiť aj nižšie odvody ako je minimum?
    veronikasad ano, ak bude ešte študentom denného študia, preddavky bude platiť zo skutočného vymeriavacieho základu (nie z minima)
    mondes Super, si zlatá, srdečná vďaka a dobrú chuť k obedu.
    veronikasad ďakujem
      zbaliť

    Študent a živnosť a odvody do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.