Zavrieť

Porady

Prednostne právo na kúpu pozemku

Som jediným vlastníkom pôdy v jednej obci..mimo môjho bydliska.som zapísaná na liste vlastníctva, platím dane z nehnuteľností. Pred rokmi má kontaktovalo družstvo aby sme uzavreli nájomnú zmluvu, lebo pozemok využíva..zmluvu som nepodpisala, nakoľko bola nevýhodná. Družstvo však pozemok využíva. Môžem tento pozemok predat tretej osobe? Alebo o Tom mám informovať družstvo, alebo majú naň prednostné právo? Nie som s nimi v žiadnom zmluvnom vzťahu..len sa nechcem dostať do problémov. Ďakujem.
misoft Pokiaľ si neuzatvorila s nimi žiadnu nájomnú zmluvu - družstvo využíva tvoj pozemok neoprávnene. Doporučeným listom ich na to upozorni a žiadaj, aby na tvoj pozemok nevstupovali.
Oni nemajú predkupné právo - môžeš predať. Môžeš im aj ponúknuť návrh na odkúpenie tvojej pôdy, ale cenu si určíš TY - trhovú cenu. Potom to môžeš s čistým svedomím predať komu len chceš.
Ty sa do problémov nedostaneš - to skôr oni, ak sa dokáže, že tvoj pozemok využívajú neoprávnene, bez nájomnej zmluvy, čím sa neoprávnene obohacujú.
Okrem toho - ak berú dotácie na pozemok - PPA si ich preverí a pokiaľ NEMAJÚ platnú nájomnú zmluvu s tebou, budú mať ešte problémy so štátom.
http://www.apa.sk/zuslachtovaci-styk...cne-informacie - môžeš napísať im, že družstvo na pozemku LVxxxx bez platnej zmluvy obhospodaruje pôdu.
Magma fíha, to je dobrá správa, nechcem ani družstvu zle, ja som ten pozemok nepotrebovala, asi ich nebudem nahlasovať, uvidím. v každm prípade velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V zákone je zakotvené len prednostné právo na uzavretie zmluvy o nájme.
    Zmluva o nájme nemusí byť písomná.
    Pozemok môžeš predať, nový vlastník bude pokračovať v takom vzťahu k nájomcovi , akom si bola ty.

    Pozri zákon tu:
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/504/20190201
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Magma Lenže ja nemám žiadny vzťah s družstvom a kupujúci si tam chce postaviť dom. Dakujem
    ivka70 To by musel vynat pozemok z podneho fondu (ak na nom druztvo hospodari, bude to v podnom fonde), dostane na to povolenie?
    V podstate to teba trapit nemusi, riesit to bude musiet novy majitel.
    misoft Ako ivka70 napísala - z ornej pôdy stavebný pozemok len tak neurobí. Ale ako som hore písal, predaj - nech si s tým robí starosti ten druhý. Ale za trhovú cenu. Pozisťuj si, koľko stojí m2 ornej pôdy v tvojej lokalite a predaj. A družstvo? Ak ti doteraz neplatilo, nech majú dlhý nos.
      zbaliť

    Prednostne právo na kúpu pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.