Zavrieť

Porady

Dedenie po rodičoch

Dobrý deň

Sme dvaja bratia a mama. Ideme robiť pojednávanku po zosnulom otcovi.
Už sme sa všetci dohodli. Chceli by sme to spojiť tak, že mama prepíše darom aj to čo bude po otcovi aj svoju 1/2 na nás dvoch. To znamená, že budem s bratom mať po 1/2 majetku. Robili ste to už niekto takto? Alebo ako na to, aby sme to nerobili 2 krát.

Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bežne sa to takto robí...aj ja som týmto prešiel.
    Na pojednávaní o dedičstve tieto skutočnosti proste vyhlásite pred notárom.
    Mama to už ale nedaruje klasicky...ale vzdá sa svojho dedičstva v prospech vás - bratov.
    Notár to zakomponuje do patričných dokladov...v prípade nehnuteľností postúpi náležité na kataster.
    Fertig.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad ak dobre čítam, synovia chcú nielen celé dedičstvo po otcovi (matkin podiel z dedičstva), ale aj podiel matky, ktorý vlastnila doteraz ...
    buchač Šak hej...niečo nesedí ? Ako vravím, prešli sme si tým.
    Svokor zomrel...v tej dobe boli svokrovci majitelia záhrady.
    U notára sa svokra vzdala svojej časti - 1/2ky v prospech dcér. Druhú polovičku dedili zo zákona.
    horama Ide to hneď všetko naraz?
    veronikasad V dedičskom konaní sa mohla riešiť len časť, ktorá bola predmetom dedičstva po svokrovi. Svokrina 1/2 musela byť predmetom inej zmluvy ...
    horama dobre čítaš, len si to zle vysvetluješ( že chcú)
    mama to tak chce
    Katy a R veronika - pre19timi rokmi sa dalo - neviem, ako teraz?
    horama Toto som aj vedel. My všetci sme chceli riešiť všetko naraz.
    Mama má už roky a nechce, aby sme my synovia mali problémy
    s obehávaním všetkých náležitostí.
    buchač veronikasad (Dnes 19:58) V dedičskom konaní sa mohla riešiť len časť, ktorá bola predmetom dedičstva po svokrovi. Svokrina 1/2 musela byť predmetom inej zmluvy ...
    =================
    Akej inej zmluvy ? Akože iné sedenie, alebo ako to myslíš ?

    Predsa platí :

    Notár poverený súdom vydá osvedčenie o dedičstve v prípade bezproblémového priebehu, teda ak je dedičom jediná osoba, dedičstvo pripadlo štátu, dedičia sa medzi sebou dohodli alebo uzavreli s veriteľmi poručiteľa dohodu o prenechaní predĺženého dedičstva na úhradu dlhov. Osvedčenie o dedičstve obsahuje označenie súdneho komisára, označenie dedičskej veci, označenie účastníkov a ich zástupcov, vyhlásenie dedičov o spôsobe a obsahu vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého smrťou poručiteľa, obsah osvedčovanej skutočnosti, ak ide o spoluvlastníkov, výšku ich spoluvlastníckych podielov vyjadrených zlomkom z celku, údaj o odmene notára a o jeho hotových výdavkoch, ďalšie údaje, najmä údaje potrebné na zápis práva k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností, podpisy účastníkov a ich vyhlásenie, že súhlasia s obsahom osvedčenia, poučenie o tom, že účastník konania môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve, miesto a dátum vydania osvedčenia o dedičstve, odtlačok úradnej pečiatky notára a jeho podpis.
    https://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%...A9konanie.aspx

    U notára sme sedeli ani nie hodinu...a fertig.
    ...a o toto ide zadávateľovi, žiadne zbytočnosti.
    veronikasad Darovacej a môže to byť aj na tom istom sedení. Alebo možno tak ako píše Katy v komentári pod odpoveďou Mária27
    veronikasad Katy, napíš ten svoj komentár do odpovede, Maria27 svoju odpoveď zmazala.
    Mária27 aby to nemýlilo
    buchač Katy a R (Dnes 20:06) veronika - pre19timi rokmi sa dalo - neviem, ako teraz?
    ---------------------------------
    Veru dalo...ALE či sa zákon menil, to neviem...

    ======================
    veronikasad (Dnes 20:16) Darovacej a môže to byť aj na tom istom sedení.
    --------------------------------
    ...a to na kieho frasa ?
    Len jedna vec mi prišla na um...fujtajbl, žeby tie kuewské poplatky ???
    Mária27 To možno vedieť skutočne len zo skúsenosti. Ja som mala len takú skúsenosť, že to deti nechali napísať všetko na matku a potom dedili po nej.
    Nikde v zákone nie je uvedená možnosť vyporiadať BSM s tretími osobami, len medzi manželmi - ich dohodou alebo súdom.
    Zákon sa nemenil, ale toto je len na notároch a súdoch.
    Notár ako súdny komisár to zrejme má častejšie ako prípad - veď kde nie je žalobcu, nie je ani sudcu.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Da sa to, ale hladaj a najdes take otazky ze ake pravo ma takyto rodic dozit v "cudzom" byte/dome, preco su obaja rovnaki vlastnici, ked jeden sa o matku stara a druhy nie, ako sformulovat do dedicskej dohody to a ono, ...
    Nech si matka svoju polovicu ponecha, az tolko neusetrite.

    myma je offline (nepripojený) myma

    myma
    hlavne nech si tam mamka nechá právo doživotného bývania, pokiaľ nebude figurovať už ani ako majiteľka čo len kúsočku majetku

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    neviem, ako teraz? - ale pred 19timi rokmi to šlo presne ako píše zadávateľ:
    takto to je zapísané ...
    "pozostalej manželke xy z bezpodielového spoluvlastníctva patrí náhradová pohľadávka vo výške .... , ktorú si však pozostalá manželka nežiada vyplatiť."

    - je to vlastne hodnota polovice BSM. Deťom potom ostal celý majetok - aj celá polovica po otcovi, aj tá jej polovica .
    ....
    doplnenie - že aj v okolí je viac takýchto prípadov - ďalšie 2 konkrétne (2 a 3 roky dozadu). takže dúfam, že súdni komisári postupujú v súlade so zákonom ... no a to vecné bremeno aj zvyknú navrhnúť, ak náhodou účastníci na to nemyslia (sú vtedy iné starosti)
    Naposledy upravil Katy a R : 08.04.19 at 13:37

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Treba rozlisovat majetok, ktory spada do dedicstva po otcovi a majetok matky.
    Pokial rodicia zili, pravdepodobne vlastnili kazdy 1/2, nebolo to bezpodielove-BSM.
    Otec zomrel a do dedicskeho konania spada iba 1/2 majetku- vlastnik zomrely otec. Dedite len z 1/2 celku, cize kazdy 1/6 z celku. Matka sa moze vzdat vo vas prospech svojej 1/6 z celku. V tom pripade matka vlastnit 1/2, a vy kazdy po 1/4 majetku. V pripade, ze matka chce aby ste boli vlastnici len vy, dohodnite sa dopredu s notarom o spisani darovacej zmluvy na jej 1/2 majetku. Tento ukon nespada pod dedicske konanie.
    Mária27 Takto to poznám aj ja, tak je to podľa zákona. Tu však zo skutočných skúseností poradáci odpovedajú, že matka sama môže vyporiadať v dedičskom konaní BSM aj tak, že sa vzdá svojho podielu a nechá ho zdediť deťom.
    annova Preto som pisala, ze ak to nieje BSM, ale kazdy vlastni 1/2 majetku. V minulosti sa nepouzival statut BSM, ale vlastnil kazdy idealnu 1/2 majetku.
    Samozrejme ziadat zapis vecneho bremena dozivotneho uzivania, aby sa jej nestalo, ze sa bratia nepohodnu, ak sa jedna o dom, tak ho predaju a co potom matka, kde bude byvat? Toto si kazdy povie, nam sa to nemoze stat, ale opak je pravdou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.