Zavrieť

Porady

Prechod zo živnosti na sro

Prosím o radu: momentálne mám živnosť a príjmy od dvoch klientov. Minimálne na dva roky istých. Vyfakturujem ročne príjem za cca 45 - 50 000 rok. Robím poradenstvo a konzultácie, prakticky som beznákladový. Zvažujem, že či pri takom vysokom príjme nie je vhodnejšia s.r.o.
Ďakujem za odpoveď.
4 komentárov     zbaliť
Mila123 nie, pretože sro môže účtovať iba skutočné výdavky, a pri živnosti máš istých 60%
veronikasad Zalezi na tom, ci chces usporit na odvodoch alebo daniach ...
vilibrord úspora na daniach: kým je príjem do nejakých cca 50 000 tak nie som platocom dane... ušetriť na odvocodch... to by som tiež rád... čokoľvek, kedy si môžem nechať čo najviac pre seba z podnikania je vítaná...
veronikasad Podmienky registracie platitela DPH su úplne rovnaké u fyzickej a právnickej osoby. Treba riedit komplexne dan z príjmov, DPH aj odvody FO zo zivnosti.
Sadni si s uctovnikom, zoberte kalkulacku a až potom sa rozhodni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Čo sa týka šetrenia na daniach, tak je určite výhodnejšie mať živnosť, pretože ak nemáte žiadne náklady, tak pri živnosti si môžte uplatniť 60% paušálne výdavky, čo znamená, že od príjmov si odpočítate 60%, max. hranica je 20 000 eur, takže vo Vašom prípade si odpočítate 20 000 eur bez toho, aby ste museli tie výdavky niečím preukazovať. K tomu si ešte odpočítate zaplatené odvody a taktiež máte ako FO nárok na nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3937,35 eur/rok. Taktiež pri živnosti je sadzba dane z príjmov 19 % a pri s.r.o. 21%.

    Ale čo sa týka odvodov, pri Vašom príjme a paušálnych výdavkoch sa Vám navýšia mesačné odvody do SP a ZP, takže z pohľadu odvodov je zase výhodnejšie mať s.r.o. Takže je to len na Vašom rozhodnutí.

    Prechod zo živnosti na sro

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.