Zavrieť

Porady

Ako počítať pokutu?

Poradí mi niekto?
Ako sa počíta pokuta za nedodržanie termínu splatnosti?
Príklad : pokuta 0,5 % za každý deň omeškania,
splatnosť fa 3.9.2004 v sume 100.000,- Sk.
50.000,- zaplatených 8.9.2004, 50.000,- zaplatených 25.9.2004.
Počítam správne? Od 3.9. do 8.9. počítam 5 dní x 0,5% zo 100.000,-,
8.9. sa nepočíta a od 9.9. počítam 16 dní x 0,5% z 50.000,-.
Za rady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    s výpočtom dní a súm súhlasím, ale nesúhlasím s výškou percenta úroku z omeškania. XNG, ak je to 0,5% za každý deň omeškania, tak ročne to bude 0,5% x 365 dní = 182,5% úrok p.a. To je fakt trošku veľa. Takže úrok by mal byť, podľa mňa, vo výške 0,05%. Ale jasné, že závisí, čo máte zmluvne podložené. Ak partner súhlasil s takou výškou úroku, tak nevidím problém :-)
    Pekný deň

    stefan je offline (nepripojený) stefan

    stefan
    vladan
    s výpočtom dní a súm súhlasím, ale nesúhlasím s výškou percenta úroku z omeškania. XNG, ak je to 0,5% za každý deň omeškania, tak ročne to bude 0,5% x 365 dní = 182,5% úrok p.a. To je fakt trošku veľa. Takže úrok by mal byť, podľa mňa, vo výške 0,05%. Ale jasné, že závisí, čo máte zmluvne podložené. Ak partner súhlasil s takou výškou úroku, tak nevidím problém :-)
    Pekný deň
    Nas dodavatel si dava na fakturu nasledovne:

    V pripade oneskorenej uhrady odberatel súhlasi s pripadnou penalizaciou 0,5% z dlznej sumy za kazdy den omeskania.
    Podla moj nazoru by sa uz mohlo jednat o uzeru. Aku max sumu penale povoluje zakon
    Dakujem
    Stefan

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Zákon taxatívne neurčuje koľko je max výška úrokov ale mala by byť obvyklá v bankách v mieste sídla dlžníka.Dohodni sa na nižšej príp prestaň od neho odoberať.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    stefan
    Nas dodavatel si dava na fakturu nasledovne:

    V pripade oneskorenej uhrady odberatel súhlasi s pripadnou penalizaciou 0,5% z dlznej sumy za kazdy den omeskania.
    Podľa mňa faktúra nie je zmluva a z toho potom vychádzam. To že si dodávateľ buchne čarovnú vetičku do faktúry, a ešte aj s úrokmi 182,5% p.a. by podľa mňa neobstálo na žiadnom súde. Buď si to nevie prepočítať, koľko vlastne požaduje úroku alebo pri výpočte úrokov z omeškania by vôbec nepostupoval podľa tejto vety. Obchodný zákonník určuje platenie úrokov z omeškania v § 369 a podľa môjho názoru tam aj určuje maximálnu výšku a to o 10% vyššiu ako je základná úroková sadzba NBS ak nie je zmluvne dohodnutá iná sadzba.
    A ešte raz chcem pripomenúť, že podľa mňa faktúra nie je zmluva.
    Pekný deň

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    bepo
    Zákon taxatívne neurčuje koľko je max výška úrokov ale mala by byť obvyklá v bankách v mieste sídla dlžníka.
    Bepo, toto ustanovenie prestalo platiť dňom 1.2.2004, kedy bola novela Obchodného zákonníka. V § 369 bola zmena, ktorá už neodkazuje na § 502.
    Pekný deň

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Vladan-sama píšeš ak " ak nie je zmluvne dohodnutá iná sadzba".A bohužiaľ aj keď nemáš kúpnu zmluvu ale len faktúru,jej zaplatením sa to na súde považuje za uzavretie kúpnej zmluvy a súhlas s podmienkami.Takže jediné čo ma napadá je nezaplatiť to vôbec a vrátiť vec.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ešte raz???
    tvojim slovám "A bohužial aj keď nemáš kúpnu zmluvu, ale len faktúru, jej zaplatením sa to na súde považuje za uzavretie kúpnej zmluvy a súhlas s podmienkami" nerozumiem
    Veď zaplatením faktúry ti predsa nevznikajú úroky z omeškania, ak faktúru zaplatíš, tak je zaplatená, nie?
    Bepo, máš konkrétnu skúsenosť s tým, že súd posúdil faktúru ako zmluvu? Alebo ma vieš naviesť na nejaký paragraf, ktorý o tomto hovorí? Dík
    Pekný deň

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Úroky ti vznikajú oneskoreným zaplatením faktúry.A osobnú skúsenosť mám-keď ťa dajú na súd bez kúpnej zmluvy hneď na prvom pojednávaní ťa odsúdia na penále,nie je sa na čo vyhovoriť-tovar si chcela,odobrala,neskoro zaplatila-plať úrok z omeškania.
    Musel by som trochu dlhšie hladať rozsudok,je to už pár rokov stará vec.Vážne chceš?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Bepo, ale úrok 182,5% p.a.? To je fakt trošku veľa, nie?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Je to strašne veľa,ešte mám zopár firiem s tou čarovnou formulkou.Veľa od nich nebereme a medzi sviatkami nepracujú ale v novom roku ak to nezmenia u nás skončili.
    Ale je fakt že vtedy sme platili úroky obvyklé ale mali to aj na faktúre uvedené-takých exotov s 0,5% denne nie je veľa a určite nie veľké firmy( to určite treba brať s rezervou ale väčšinou to majú uvedene minifirmy)
    Naposledy upravil bepo : 30.12.04 at 06:02

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    deha
    A vlastne slovná formulácia podľa litery zákona je aká pokuta alebo úrok?
    ak nie je zmluvne dohodnutý úrok z omeškania, tak je o 10% vyšší, než je základná úroková sadzba NBS uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Hovorí tak § 369 OZ.
    Ešte chcem pripomenúť, že na úroky z omeškania, ktoré vznikli pred 1.2.2004 sa použije ešte znenie zákona pred týmto dátumom :-)
    Pekný deň

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    vladan
    Podľa mňa faktúra nie je zmluva a z toho potom vychádzam. To že si dodávateľ buchne čarovnú vetičku do faktúry, a ešte aj s úrokmi 182,5% p.a. by podľa mňa neobstálo na žiadnom súde. Buď si to nevie prepočítať, koľko vlastne požaduje úroku alebo pri výpočte úrokov z omeškania by vôbec nepostupoval podľa tejto vety. Obchodný zákonník určuje platenie úrokov z omeškania v § 369 a podľa môjho názoru tam aj určuje maximálnu výšku a to o 10% vyššiu ako je základná úroková sadzba NBS ak nie je zmluvne dohodnutá iná sadzba.
    A ešte raz chcem pripomenúť, že podľa mňa faktúra nie je zmluva.
    Pekný deň
    Caute. Viem, ze to je tema este z minuleho roka, ale urok a pokuta je nieco ine. Aj my mame na fakture poplatok z omeskania 0,05%. Dali sme na sud Navrh na vydanie platobneho rozkazu s poplatkom z omeskania platby a vydali nam platobny rozkaz. Poplatok som pocitala nasledovne:
    - dlzna suma : 120 003,-Sk
    - počet dni omeskania : 1 506
    vypočet : (120 003 x 1 506 x 0,05)/100 = 90 362,26

    Urok z omeskania sa nepocita nahodou takto (ak je max 14,5% za rok) :
    (120 003 x 14,5 x 1 506) / (100 x 365) = 71 794,67

    Dakujem. Kajab

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    kajab
    Caute. Viem, ze to je tema este z minuleho roka, ale urok a pokuta je nieco ine. Aj my mame na fakture poplatok z omeskania 0,05%. Dali sme na sud Navrh na vydanie platobneho rozkazu s poplatkom z omeskania platby a vydali nam platobny rozkaz. Poplatok som pocitala nasledovne:
    - dlzna suma : 120 003,-Sk
    - počet dni omeskania : 1 506
    vypočet : (120 003 x 1 506 x 0,05)/100 = 90 362,26

    Urok z omeskania sa nepocita nahodou takto (ak je max 14,5% za rok) :
    (120 003 x 14,5 x 1 506) / (100 x 365) = 71 794,67

    Dakujem. Kajab
    Ja počítam úrok takto: 120 003 x 14,5% : 365 x 1 506 = 71 791,02.
    No, je tam maličký rozdiel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.